Ropa klesá, protože lockdown v Šanghaji zvyšuje obavy ze slabší poptávky

Ceny ropy v pondělí klesly o více než 3 dolary, protože vzrostly obavy ze slabší poptávky po pohonných hmotách v Číně poté, co její finanční centrum Šanghaj v pondělí zahájilo plánovanou dvoufázovou výluku s cílem omezit nárůst infekce COVID-19.

Ceny ropy v pondělí klesly o více než 3 dolary, protože vzrostly obavy ze slabší poptávky po pohonných hmotách v Číně poté, co její finanční centrum Šanghaj v pondělí zahájilo lockdown..

Trh zahájil další týden plný nejistoty, který byl na jedné straně ovlivněn pokračující válkou mezi Ukrajinou a Ruskem, druhým největším vývozcem ropy na světě, a na druhé straně rozšířením lockdownu v Číně, největším světovém dovozci ropy.

Futures na ropu Brent se propadly až na 116,00 USD za barel a v 0340 GMT se obchodovaly o 3,09 USD, tj. 2,6 %, níže na 117,56 USD.

Futures kontrakty na americkou ropu West Texas Intermediate (WTI) dosáhly minima 109,30 USD za barel a klesly o 3,28 USD, tj. 2,9 %, na 110,62 USD.

Oba referenční kontrakty v pátek vzrostly o 1,4 % a připsaly si první týdenní zisky za poslední tři týdny, přičemž cena ropy Brent vzrostla o více než 11,5 % a WTI o 8,8 %.

"Uzavření Šanghaje vyvolalo nový výprodej ze strany zklamaných investorů, kteří očekávali, že se tomuto uzavření vyhnou," uvedl Kazuhiko Saito, hlavní analytik společnosti Fujitomi Securities Co Ltd.

Čínské finanční centrum Šanghaj zahájilo v pondělí plánovanou dvoufázovou uzávěru města s 26 miliony obyvatel, uzavření mostů a tunelů a omezení dálniční dopravy v rámci boje proti prudkému nárůstu případů onemocnění COVID-19.

Analytici různě odhadují, jak silně by ruský vývoz ropy mohly zasáhnout hospodářské sankce, které na Moskvu uvalily Spojené státy a jejich spojenci po ruské invazi na Ukrajinu. Někteří odhadují, že by se na trh nemusel dostat jeden až tři miliony barelů ruské ropy denně.

Rusko denně vyváží 4 až 5 milionů barelů ropy, což z něj činí druhého největšího vývozce na světě po Saúdské Arábii.

OPEC+ dosud odolával výzvám hlavních spotřebitelských zemí, aby zvýšil produkci. Skupina od srpna každý měsíc zvyšuje těžbu o 400 000 barelů denně, aby zrušila škrty, které byly provedeny v době, kdy poptávku zasáhla pandemie COVID-19.

"Ceny ropy se pravděpodobně ještě nějakou dobu udrží nad hranicí 100 dolarů za barel, protože globální nabídka se bude pouze snižovat, protože dodávky z Ruska klesají, zatímco Spojené státy se chystají na řidičskou sezónu," uvedl Tetsu Emori, generální ředitel společnosti Emori Fund Management Inc.

Celosvětové zásoby jsou nejnižší od roku 2014.

Spojené státy zvažují další uvolnění ropy ze strategických ropných rezerv (SPR), které by mohlo být větší než 30 milionů barelů na začátku tohoto měsíce.

"Vzhledem k již tak nízkým zásobám však dojde k omezenému uvolňování SPR, což je považováno za další podpůrný faktor pro trh," uvedl Emori.

Američtí těžaři přidávali ropné plošiny již 19. měsíc v řadě, ale nejpomaleji od roku 2020, přestože vláda vyzvala producenty ke zvýšení těžby.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články