Autor: Adam Spáčil

Ropa se poprvé od roku 2014 vyšplhala na 100 dolarů za barel, zatímco evropský zemní plyn po ruském útoku na Ukrajinu stoupl o 30 %.

Cena ropy se ve čtvrtek poprvé po více než sedmi letech dostala na 100 dolarů za barel, protože ceny energií prudce vzrostly poté, co ruský prezident Vladimir Putin oznámil vojenský útok proti Ukrajině.

Cena ropy se ve čtvrtek poprvé po více než sedmi letech dostala na 100 dolarů za barel, protože ceny energií prudce vzrostly poté, co ruský prezident Vladimir Putin oznámil vojenský útok proti Ukrajině.

Zprávy o explozích a světlicích na Ukrajině přišly několik minut po projevu, který byl v Rusku odvysílán brzy ráno.

Futures na ropu Brent v Asii poprvé od roku 2014 překonaly hranici 100 dolarů za barel. Naposledy ve 3:27 SEČ cena vzrostla o 5,67 % na 99,38 USD. Futures na americký benchmark West Texas Intermediate vzrostly rovněž o 5,92 % na 97,55 USD za barel.

Evropské futures kontrakty na zemní plyn vzrostly, přičemž nizozemské a britské referenční ceny vzrostly během jednoho dne o 30 %, což je nejvíce za téměř dva měsíce, zatímco klíčové německé ceny elektřiny vzrostly o 28 %.

Rusko je jedním z největších vývozců ropy a plynu a investoři se obávají, že by krize mohla narušit dodávky energií, což by následně zvýšilo již tak vysokou globální spotřebitelskou inflaci. Dodává zhruba 40 % zemního plynu do Evropské unie a jakékoli ohrožení těchto dodávek by podle analytiků mohlo ještě zvýšit regionální ceny.

"To, co jsme řekli o ropě, platí v ještě větší míře o zemním plynu: jakýkoli výpadek ruských dodávek by bylo prakticky nemožné kompenzovat, zejména pro Evropu," uvedli stratégové Commerzbank v denní zprávě. "Evropské zásoby plynu by sice měly vydržet až do konce zimy, ale doplnění zásob na příští zimu by pak bylo jen stěží možné," dodali.

Rusko soupeří se Spojenými státy a Saúdskou Arábií o první místo ve vývozu a v roce 2020 bylo třetím největším vývozcem ropy na světě, takže "rozsah narušení a odpovídající obtíže při nahrazování ztracených ruských dodávek znamenají, že citlivost cen na narušení dodávek ruské ropy je vysoká," uvedl Vishnu Varathan, vedoucí ekonomického a strategického oddělení Mizuho Bank, v poznámce zaslané ve čtvrtek před Putinovým oznámením.

Ceny ropy by mohly vzrůst o 15 až 30 %, pokud by byl ovlivněn vývoz 30 až 40 % ruské ropy, napsal Varathan. To podle něj znamená, že ropa "na úrovni 115-130 dolarů (za barel) není nepředstavitelná při zvýšeném riziku čelního konfliktu mezi Ruskem a Západem".

Ceny benzínu a nafty již tak prudce rostly, což zvyšovalo účty spotřebitelů za energie a zvyšovalo náročnost pro ekonomiku. Federální rezervní systém při omezování inflace a ochraně ekonomiky.

"Ropa je kvůli konfliktu pravděpodobně dražší o 10 nebo 15 dolarů za barel... To pravděpodobně zvýší cenu bezolovnatého benzínu o 30 nebo 40 centů na galon," řekl v úterý televizi CNBC Mark Zandi, hlavní ekonom Moody's Analytics.

"To je až půl procentního bodu k meziroční spotřebitelské inflaci, a to už jsme na 7,5 %. Mám pocit, že to opravdu komplikuje snahu Fedu omezit inflaci a vrátit se k plné zaměstnanosti," řekl Zandi podle CNBC.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články