Rozhodnutí Applu zbavit se Intelu se letos opravdu vyplatilo

Po “rozchodu” s Intelem uvedl Apple na trh mnohem více zajímavých počítačů, které spolu s pokračující pandemií, která přinutila lidi pracovat a učit se z domova, posunuly podnikání Apple Mac k prudkému vzestupu.

Po “rozchodu” s Intelem Apple uvedl na trh mnohem více zajímavých počítačů, které spolu s pokračující pandemií, která přinutila lidi pracovat a učit se z domova, posunuly podnikání Apple Mac k prudkému vzestupu.

Nebylo to ale vždy samozřejmé. Když Apple v roce 2020 oznámil svůj odchod od Intelu, bylo celkem logické pochybovat o tom, jak dobře může Apple obchodovat s notebooky a stolními počítači. Apple používá vlastní čipy pro iPhony a iPady, ale počítače s procesorem Intel prodával přes 15 let. Nebylo tedy jasné, jak dobře bude jeho desktopový software pro macOS fungovat s aplikacemi navrženými pro běh na čipech Intel, nebo zda jeho procesory nabídnou nějaké výhody pro spotřebitele a udrží krok s náročnými úkoly. Tyto obavy byly rychle potlačeny.

První čip Apple M1 byl uveden na trh v roce 2020 v notebooku MacBook Air. Byl výkonnější než čip Intel a zároveň nabízel delší výdrž baterie a umožňoval konstrukci bez ventilátoru, což pomohlo udržet nový MacBook Air od Apple ještě tišší. Ukázalo se, že to bylo dobré rozhodnutí.

V dubnu 2021 generální ředitel Tim Cook během fiskální výzvy společnosti k zisku za druhé čtvrtletí uvedl, že čip M1 pomohl podpořit 70,1% růst tržeb Apple Mac, které během tohoto čtvrtletí dosáhly 9,1 miliardy dolarů. Růst pokračoval i ve třetím fiskálním čtvrtletí, kdy tržby z počítačů Mac meziročně vzrostly o 16 %. V tomto čtvrtletí uvedla společnost na trh zcela nový iMac, který nabízel přepracované supertenké kovové tělo, které vypadá jako obrazovka opřená o stojan.  Je tenčí než modely Intel, které byly před ním, a zároveň nabízí další výhody, jako je mnohem lepší webová kamera, skvělé reproduktory a mnohem ostřejší displej než modely, které nahradil. A Apple učinil uvedení na trh ještě více vzrušujícím tím, že pro iMac nabídl řadu barev, což neudělal od doby, kdy uvedl iMac v roce 1999.

Ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí došlo ke zpomalení, kdy tržby z počítačů Mac vzrostly jen o 1,6 %, protože Apple, stejně jako všichni výrobci, zaznamenal zpomalení v důsledku prudkého nárůstu prodejů způsobených začátkem pandemie a vypořádal se s problémy dodavatelského řetězce. Prodeje ve fiskálním čtvrtletí však nezahrnovaly příjmy z nejúžasnějšího nového počítače roku.

Nový notebook běží na nejnovějších procesorech Apple M1 Pro a M1 Max, které jsou ještě schopnější zvládat náročné úkoly, jako je úprava videa více se vysokém rozlišení. Má nejlepší obrazovku všech dob na notebooku Apple, která je jasnější, ostřejší a hladší než dřívější modely Intel. Ale co je pozoruhodnější, notebooky stále nabízejí dlouhou výdrž baterie, a to díky energeticky účinnějšímu designu procesorů Apple. Ve spojení se spoustou portů, které vám umožní připojit vysokorychlostní příslušenství, další displeje nebo větší úložiště, jde jednoduše o nejlepší notebook na trhu.

Je jasné, že krok od Intelu umožnil Applu pokročit plnou rychlostí vpřed s vlastním vývojem čipů, podobně jako to dělá u iPhonů a iPadů, z nichž poslednímu jmenovanému se zatím žádný jiný tablet na trhu nevyrovná. Apple má plnou kontrolu nad svým „stackem“, což znamená, že může navrhovat nový počítačový hardware a software společně, místo aby nechal výkon čipů jiné společnosti určovat, co jeho počítače mohou a co ne.

Vezměme si například způsob, jakým M1 dokáže zlepšit kvalitu webové kamery na svých počítačích, i když se jedná o stejný obrazový snímač používaný v předchozích modelech Intel. Vlastnictví hardwaru a softwaru má i další výhody.

Nový software macOS Monterey společnosti Apple již brzy umožní počítačům běžícím na M1 sdílet jednu klávesnici a myš s iPadem, což vám umožní plynule ovládat více zařízení současně. Macy M1 mají další exkluzivní funkce, jako je hlasové diktování na zařízení, vylepšený převod textu na řeč Siri, podrobnější mapy a režim na výšku ve FaceTime, který rozmaže pozadí za vámi. A i když je výběr aplikací stále omezený, M1 Mac jsou schopny spouštět některé ze stejných aplikací, jaké spouštíte na svém iPhonu a iPadu.

Očekávejte pokračování trendu i v příštím roce. Zprávy naznačovaly, že v roce 2022 uvidíme další nový MacBook Air, aktualizace nejvýkonnějších iMac Pro a Mac Pro a další. A možná uvidíme M1 ve zcela nových kategoriích produktů.
 

Zdroje: cnbc.com; unsplash

Nejnovější články