Ruská centrální banka snižuje úrokové sazby na 11 % a snaží se zkrotit prudce rostoucí kurz rublu

Ruská centrální banka ve čtvrtek výrazně snížila úrokové sazby ve snaze snížit hodnotu rublu, který v posledních týdnech prudce stoupá vůči dolaru.

Ruská centrální banka ve čtvrtek výrazně snížila úrokové sazby ve snaze snížit hodnotu rublu, který v posledních týdnech prudce stoupá vůči dolaru.

Ruská centrální banka (CBR) na mimořádném zasedání svolaném o dva týdny dříve snížila základní úrokovou sazbu ze 14 % na 11 %. Jednalo se o třetí snížení sazeb během necelého měsíce.

Rubl se po zvýšení sazeb centrální bankou příliš nezměnil a naposledy se nacházel o 0,25 % níže na úrovni 60,37 za dolar.

Ruská invaze na Ukrajinu koncem února vyvolala propad rublu z přibližně 76 za dolar na 140, protože válka otřásla finančními trhy v Moskvě.

Vláda však rychle zavedla přísné kapitálové kontroly a centrální banka více než zdvojnásobila úrokové sazby na 20 %, čímž chtěla střadatele přimět k tomu, aby si své rubly ukládali na bankovní účty.

Zvýšené příjmy z vývozu ropy a zemního plynu rovněž pomohly měně, která se na začátku tohoto týdne dostala na nejvyšší hodnotu kolem 55 za dolar.

Ruská vláda začala v poslední době hovořit o silném rublu jako o problému pro vývozce. Mohl by také představovat potíže pro rozpočet, protože vláda vybírá některé energetické daně v cizí měně, které se pak musí přepočítat.

CBR ve čtvrtek uvedla, že je otevřena dalšímu snižování úrokových sazeb na budoucích zasedáních. Příští rozhodnutí má být přijato 10. června.

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že silný rubl je známkou toho, že ekonomika úspěšně odolává západním sankcím.

CBR však ve čtvrtek uvedla: "Vnější podmínky pro ruskou ekonomiku jsou stále náročné a značně omezují hospodářskou aktivitu."

Centrální banku však ke snížení sazeb přiměly známky zpomalení inflace, která prudce vzrostla po invazi na Ukrajinu.

Podle ní se meziroční inflace v květnu zpomalila na 17,5 % z dubnových 17,8 %, částečně proto, že silnější rubl zlevnil dovoz.

Centrální banka předpověděla, že meziroční inflace klesne v roce 2023 na 5 až 7 % a v roce 2024 na 4 %.

Ekonomové nizozemské banky ING ve čtvrtek uvedli, že se domnívají, že ruská ekonomika letos dramaticky poklesne o 10 až 15 %.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články