Ruská dluhová krize bude patřit k nejobtížněji řešitelným problémům v historii, říká ekonomka

Hrozící nesplácení ruského dluhu bude pravděpodobně jedna z nejobtížněji řešitelných situací v historii, uvádí zpráva poradenské společnosti Oxford Economics.

Hrozící nesplácení ruského dluhu bude pravděpodobně jedna z nejobtížněji řešitelných situací v historii, uvádí zpráva poradenské společnosti Oxford Economics.

Rusko se blíží k prvnímu nesplacení dluhu v cizí měně od bolševické revoluce v roce 1918.

Americké ministerstvo financí na začátku tohoto měsíce zablokovalo Rusku platbu 650 milionů dolarů splatných za dva dluhopisy z prostředků držených v amerických bankách. Rusko se místo toho pokusilo platit v rublech, podle ratingové agentury by to představovalo nesplacení svých závazků.

Tatiana Orlová, hlavní ekonomka rozvíjejících se trhů z Oxford Economics, uvedla, že investoři čelí „velmi dlouhé a obtížné“ právní cestě. „Ruská dluhová krize bude patřit k nejobtížněji řešitelným problémům v historii,“ napsala ve své zprávě.

Jedním z klíčových problémů je, že se zcela zhroutily politické a finanční vztahy mezi Ruskem a Západem. Zdá se proto nepravděpodobné, že by došlo k obvyklému procesu, kdy držitelé dluhopisů a vláda vstoupí do vyjednávání a uzavřou dohodu.

Orlová uvedla, že dalším problémem pro držitele dluhopisů je ten, že Ukrajina může u mezinárodních soudů vznést nárok na ruské reparace.

Ekonomka řekla, že USA by nakonec mohly ukončit zabavení peněz z devizových rezerv ruské centrální banky. Západní vlády již zmrazily většinu ze zhruba 600 miliard dolarů zásob.

Prezident Joe Biden začátkem tohoto roku nařídil, aby polovina rezerv afghánské centrální banky, které byly rovněž zmrazeny, byla dána k dispozici jako možné odškodnění obětem 11. září a na financování humanitární podpory v zemi.

"Americká administrativa by možná mohla najít silnější morální důvod pro rozdělení části devizových rezerv Ruska denominované v USA mezi Ukrajinu a držitele dluhopisů," řekla Orlová.

Ruský ministr financí Anton Siluanov uvedl, že vláda splnila své závazky tím, že platí v rublech. Minulý týden prohlásil, že západní vlády nutí Rusko k vyhlášení bankrotu.

Orlová dále uvedla, že pravděpodobně dojde k „lavině“ nesplácení dluhů ruských korporací, vzhledem k tomu, že USA zastávají tvrdý postoj a zakazují americkým bankám zpracovávat platby z Ruska.

Zdroje: insider.com, unsplash.com

Nejnovější články