Autor: Radka Guzi

Ruská ekonomika dostane opět zabrat novými ekonomickými sankcemi

Vzhledem k tomu, že ruská invaze na Ukrajinu pokračuje a její konec je v nedohlednu, přistupuje EU k dalším ekonomických sankcím vůči agresorovi. K již zavedeným ekonomickým sankcím se tak přidávají nové, a to v podobě zákazu ruského uhlí a lodí z Ruska.

Vzhledem k tomu, že ruská invaze na Ukrajinu pokračuje a její konec je v nedohlednu, přistupuje EU k dalším ekonomických sankcím vůči agresorovi. K již zavedeným ekonomickým sankcím se tak přidávají nové, a to v podobě zákazu ruského uhlí a lodí z Ruska.

Ekonomika Ruska dostává opravdu zabrat. Odchod obchodních společností, znemožnění bankovních operací, znemožnění plateb dluhů v ruské měně a další sankce zatěžují ruskou ekonomiku a ekonomové přicházejí s myšlenkami, že z dlouhodobého horizontu ruská ekonomika nemá šanci dané sankce zvládnout. Někteří experti hovoří také o tom, že je zcela reálná možnost, že by v takovém případě mohlo Rusko vyhlásit státní bankrot. Někteří ekonomové mají ten názor, že tato válka bude skončena právě z ekonomických důvodů, že ji ruský prezident Putin nemá šanci vyhrát.

Nejen ekonomické sankce jsou problémem ruské ekonomiky. Dalším jejím problémem je izolace Ruska. V dnešním globálním propojeném světě, je izolace jednoho státu velkou pastí pro její ekonomiku. Rusko se svým jednáním samo odsoudilo k této izolaci. Ostatní státy nebo obchodní společnosti zřejmě nebudou mít vůbec „chuť“ s Ruskem obchodovat nebo navazovat jakoukoliv spolupráci. Na jedné straně to bude kvůli vojenské agresi, na druhé straně to může být také z obav a nejistoty z dodržování práv a zákonů na ruské půdě. Jedná se o to, že ruští politici se již zmínili o tom, že mohou přistoupit k znárodnění podniků, které v Rusku zůstaly. A k této situaci ani nepřispělo to, že začali Rusové kopírovat známé obchodní značky a jejich nové názvy patentovat ne ruských úřadech. Mezi nejznámější obchodní společnosti, kterých se toto ruské jednání týká je například švédská Ikea nebo americký McDonald’s.

Nové sankce

Nová opatření vůči agresorovi spočívají v tom, že se zastaví tok ruského uhlí, lodí a ruských nákladních automobilů. Členka komise EU Ursula von der Leyenová nové sankce okomentovala slovy, že je zcela nezbytné, aby celý svět zaujal jednotný postoj vůči Rusku.

Jedná se již o pátý sankční balíček EU vůči Moskvě a prezentovala je právě Ursula von der Leyenová a šéf zahraniční politiky EU Josepem Borrellem. Evropská unie tak aktuálně zareagovala na neomluvitelný a nemilosrdný masakr v Butji u Kyjeva.

Nové sankce spočívají ze 6 „pilířů,“ de facto se jedná o první omezení z hlediska energie. Jedná se sice teprve o ruské uhlí, ale můžeme očekávat, že je to teprve začátek. Omezení se týká všech ruských plavidel, která budou zastavována z přístavů EU. Jedinou výjimkou budou ty lodě, které budou přepravovat nezbytné potraviny a humanitární pomoc. Sankce budou platit také pro silniční dopravu, zde se k ruským automobilům přidávají také ty běloruské.

Zakazuje se také ruský export špičkových počítačů a polovodičů, strojů a dopravních zařízení. Ruské firmy se nemohou účastnit ve veřejných zakázkách EU a musí se potýkat s novými zákazy dovozu svých výrobků. Ursula von der Leyenová se domnívá, že se sankce a zákazy mají týkat všeho od ruského dřeva až po cement, tedy od mořských plody až po lihoviny.

Sankce jsou zatím v podobě návrhu komise EU a projednávat se budou ve středu, kdy by měla být oficiálně přijat také písemně. Očekává se, že by tyto návrhy mohly být hodně diskutovány zejména ze strany Německa, Rakouska a Maďarska. Tyto státy by totiž mohly zasáhnout případné důsledky, které by měly dopad na jejich průmysl a vytápění, zejména pokud by byl zastaven ruský plyn.

Zdroje:

svt.se

unsplash.com

Nejnovější články