Ruská ropa, která obvykle míří do Číny, míří do Indie, protože konkurence o levnou ropu roste

Podle zprávy agentury Bloomberg míří ropa z ruského Dálného východu do Indie, přestože tyto barely obvykle upřednostňují čínští kupci.

Podle zprávy agentury Bloomberg míří ropa z ruského Dálného východu do Indie, přestože tyto barely obvykle upřednostňují čínští kupci.

Čtyři náklady s ruskou ropou ESPO směřují na východní pobřeží Indie, kde se nachází rafinerie společnosti Indian Oil Corp. To je více než tři plavidla minulý měsíc a pouze jedno v dubnu, uvedl analytik společnosti Vortexa pro agenturu Bloomberg.

Tato plavidla mohou obvykle dorazit do Číny přibližně za pět dní, ačkoli indičtí kupci tento obchod obvykle nevyhledávají kvůli mnohem větší vzdálenosti od ruského nakládacího přístavu v Kozminu.

Kromě toho se podle zprávy přeprava ropy ESPO uskutečňuje na plavidlech, která přepravují menší objemy.

Ceny jsou však pravděpodobně nižší než u jiných druhů z Perského zálivu a západní Afriky, což pravděpodobně vyvolalo nárůst nákupů, uvedli obchodníci pro agenturu Bloomberg.

Zároveň podle Vortexy tankery, které převážely íránskou ropu, na niž byly uvaleny sankce, nyní převážejí ruskou ropu do Asie. Výzkumná společnost dodala, že roste počet převozů mezi loděmi, na nichž se podílejí plavidla s vypnutou signalizací.

V době, kdy se Evropa připravuje na zastavení dodávek tohoto paliva, zvýšili řečtí majitelé tankerů svou aktivitu. Přestože tvoří asi třetinu celosvětové flotily, v květnu a červnu přepravili asi polovinu objemu ruské ropy.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články