Ruské tahanice s držiteli dluhopisů započaly

Držitele dluhopisů čeká spletitá změť finančních, politických a právních tahanic, za situace když sankce dotlačí Rusko k bankrotu. Doposud bylo Rusko schopno procházet různými omezeními, ale to se brzy pravděpodobně změní.

Držitele dluhopisů čeká spletitá změť finančních, politických a právních tahanic, za situace když sankce dotlačí Rusko k bankrotu.

Doposud bylo Rusko schopno procházet různými omezeními, ale to se pravděpodobně změní. USA totiž uzavřely další cestu pro věřitele, což ovlivnilo platby ve výši přibližně 100 milionů dolarů splatné 27. května.

Rusko uvedlo, že jeho účty v Národním depozitáři již byly odepsány. Moskva tvrdí, že splnila svůj úkol, a držitelé dluhopisů budou pravděpodobně tvrdit, že pokud nedostanou hotovost, bude zle.

„Rusko je schopné a ochotné provádět platby,“ řekl Darshak Dholakia, partner společnosti Dechert LLP. "To by mohlo posílit argumenty Ruska vůči investorům - a potenciálně i u soudu, pokud dojde k nesplacení - dluhopisy nejsou v prodlení, protože nedostatek plateb je způsoben kroky americké vlády."

Rusko prohlásilo, že pokud nebude moci platit v cizí měně, uchýlí se k rublům. To je uvedeno i jako „alternativní platební měna“ v prospektu pro dluhopis z roku 2036, ale držitele dluhopisů je třeba dle stanov informovat 15 pracovních dní před provedením platby. Totéž nemůže Rusko udělat ani s dluhopisy z roku 2026; eura, britské libry nebo švýcarské franky jsou sice  možností, ale Rusko musí investory informovat alespoň pět dní před provedením platby.

Zatímco se Rusko pokouší vyhnout se potížím , pracuje také na dalším mechanismu plateb dluhopisů, s cílem vyhnout se sankcím. Ministr financí Anton Siluanov v rozhovorech pro ruský tisk uvedl, že tento proces umožní investorům neomezený přístup k finančním prostředkům. Není ale  jisté, kdy bude připraven a zda bude vůbec fungovat.

„Očekával bych, že držitelé dluhopisů v průběhu času nejprve vyhlásí nesplácení, pak zahájí právní kroky ke krystalizaci svých nároků, aby byli lépe připraveni na to, co se stane,“ řekl Dennis Hranitzky, vedoucí praxe suverénních sporů v advokátní kanceláři Quinn Emanuel.

Yannis Manuelides, partner společnosti Allen & Overy, řekl, že pro Rusko by mohlo být mnohem lepší počkat, až držitelé dluhopisů zahájí řízení výběrem jurisdikce a přijmou ji nebo odmítnou.

Ruský Siluanov zase několikrát uvedl, že vláda je připravena podniknout právní kroky. Pokud ano, znamenalo by to podle něj zahájení  soudního procesu a i fóra k projednání okolností, které vedly k sankcím.


 

A jak nejlépe postupovat?


 

Držitelé dluhopisů by mohli zahájit arbitrážní žalobu na základě investičních smluv (bilaterálních nebo multilaterálních dohod) mezi Ruskem a zeměmi, kde sídlí investoři.  Tyto mezinárodní smlouvy chrání investice v případě porušení práv investorů. Rozhodnutí o urovnání sporu by tak mohlo být vymahatelné, pokud tomu tak není.

Další možností je mimosoudní konsensuální restrukturalizace ruského státního dluhu, i když to je obtížné vzhledem ke všem sankcím a problémům s pověstí, kterým by držitelé dluhopisů čelili.


 

Zdroje: bloomberg.com; cnbc.com; unsplash

Nejnovější články