Rusko je nyní největším dodavatelem ropy do Číny, protože západní poptávka po jeho ropě klesla

Podle údajů, které v pondělí zveřejnila čínská Generální celní správa, Rusko předstihlo těžkou váhu OPEC Saúdskou Arábii a stalo se největším dodavatelem ropy do Číny.

Podle údajů, které v pondělí zveřejnila čínská Generální celní správa, Rusko předstihlo těžkou váhu OPEC Saúdskou Arábii a stalo se největším dodavatelem ropy do Číny.

Rusko v květnu dodalo do Číny 2,02 milionu barelů denně, což je více než 1,31 milionu barelů v dubnu. To je oproti předchozímu měsíci skok o téměř 30 % a oproti květnu 2021 o 55 %.

Saúdská Arábie je tradičně největším dodavatelem Číny. V květnu vyvezla 1,88 milionu barelů denně, což znamenalo pokles o 12,5 % oproti dubnovým 2,15 milionu barelů, a ztratila tak podíl na trhu největšího světového dovozce komodit ve prospěch Ruska, Spojených arabských emirátů a Ománu.

"Očekávání, že se s ruskou ropou přestane obchodovat na mezinárodních trzích, se nepotvrdilo, a místo toho se kvůli vysoké slevě na ruskou ropu plavidla přesměrovala na alternativní trhy," uvedl Wei Cheong Ho, viceprezident pro downstream v poradenské společnosti Rystad Energy.

"I když se náklady na financování těchto plavidel a obchodů výrazně zvýšily kvůli tomu, že byly vyřazeny ze západního finančního systému, sleva na Ural je pro některé rafinerie příliš atraktivní na to, aby ji ignorovaly," řekl.

Podle údajů Čína v květnu dovážela 1,13 milionu barelů denně z Iráku, 982 000 barelů denně ze SAE a 956 000 barelů z Ománu. Dovoz ze SAE i z Ománu se podle údajů oproti dubnu zvýšil přibližně o třetinu.

Čína, stejně jako Indie, odebírá ruskou ropu za snížené ceny po invazi na Ukrajinu. Západní země snížily dovoz ruského plynu a ropy, aby se pokusily přerušit financování moskevské vojenské mašinérie a nakonec vyvinout tlak na Putina, aby ukončil válku.

Rusko v reakci na to zastavilo dodávky zemního plynu do některých evropských zemí, protože odmítly splnit požadavek platit v rublech. Evropská unie je závislá na Rusku, pokud jde o zhruba 40 % její potřeby zemního plynu, ale to se týká obou stran. EU je největším odběratelem zemního plynu z Ruska, neboť pokrývá více než 70 % jeho vývozu.

Prodej ropy do Číny a Indie pomohl zaplnit mezeru v poptávce po západních dovozcích komodit. Podle údajů Mezinárodní agentury pro energii se příjmy Ruska z vývozu ropy v květnu zvýšily o 11 % na 20 miliard dolarů, přičemž rostoucí ceny energií zmírnily dopady klesajícího objemu vývozu. Příjmy se tak vrátily na předválečnou úroveň.

Rusko je třetím největším producentem ropy na světě, hned za Spojenými státy a Saúdskou Arábií, a jeho podíl na celosvětové produkci činí přibližně 12 %.

Velká Británie a USA začátkem března oznámily, že přerušují dovoz ruské ropy, ačkoli se na jejich spotřebě ropy podílí pouze 8 %, resp. 3 %.

EU, která je mnohem větším dovozcem, však také zakazuje dodávky ruské ropy. EU dováží přibližně čtvrtinu svých dodávek ropy z Ruska. Agentura Bloomberg vypočítala, že zákaz by mohl Rusko stát přibližně 10 miliard dolarů ročně, ačkoli Moskva uvedla, že si najde jiné dovozce.

Vzhledem k tomu, že západní země se snaží najít jiné zdroje ropy, cena barelu letos vystřelila nad 120 dolarů za barel a je tak nejdražší za posledních téměř deset let, zatímco ceny zemního plynu v Evropě se vyšplhaly na rekordní hodnoty a nyní jsou o celých 300 % vyšší než v roce 2021.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články