Autor: Adam Spáčil

Rusko jmenovalo nového vrchního velitele své armády na Ukrajině

Rusko jmenovalo nového velitele, který povede všechny jeho síly na Ukrajině, zatímco válka v Kremlu kráčí do osmého měsíce.

Rusko jmenovalo nového velitele, který povede všechny jeho síly na Ukrajině, zatímco válka v Kremlu kráčí do osmého měsíce.

Sergei Surovikin, armádní generál, který dohlíží také na ruské letectvo, dříve vedl ruské síly v Sýrii. Jeho nová role bude spočívat v mobilizaci ruských jednotek po řadě neúspěchů, včetně velkých ztrát vojáků a techniky a ztráty tisíců čtverečních kilometrů okupovaného území.

Surovikinovo jmenování přichází v souvislosti s plány ruského prezidenta Vladimira Putina povolat do války statisíce ruských mužů. Putinův rozkaz, aby se přibližně 300 000 Rusů zapojilo do bojů na Ukrajině, je prvním případem od druhé světové války, kdy Moskva povolává civilisty do armády.

Rozhodnutí Kremlu zavést částečný odvod bylo částečně vyvoláno sérií ohromujících ukrajinských úspěchů v posledních týdnech.

Posledně Putin prohlásil, že čtyři ukrajinské oblasti nyní patří Rusku. Ruský vůdce se odvolával na referenda, která západní vlády obecně považují za zmanipulovaná a nezákonná a která se konala v Ruskem okupovaných oblastech Ukrajiny.

"Výsledky jsou známé, dobře známé," řekl Putin 30. září. "Máme čtyři nové ruské regiony," přičemž měl na mysli ukrajinské oblasti Doněck, Luhansk, Záporoží a Cherson.

V návaznosti na Putinův projev ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že podá "urychlenou" žádost o vstup své země do vojenské aliance NATO.

Ukrajinské síly, vybavené arzenálem západních zbraní, znovu získaly rozsáhlá území, která byla od počátku války okupována ruskými silami. Jejich úspěchy na bojišti narušily pověst mocné válečné mašinérie Kremlu.

Ale zatímco Ukrajina bojuje o znovudobytí území jednu vesnici za druhou, náklady na civilní obyvatelstvo jsou obrovské.

Na základě odhadů OSN si ruská invaze dosud vyžádala více než 6 000 civilních obětí a vedla k více než 8 600 zraněním. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva dodává, že počet mrtvých na Ukrajině je pravděpodobně vyšší.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články