Autor: Adam Spáčil

Rusko stále směřuje k tomu, že v nadcházejících týdnech dojde k nesplacení dluhopisů

Podobně jako Indiana Jones, který v Chrámu zkázy skřípe pod zavírajícími se dveřmi, se Rusku v úterý podařilo na poslední chvíli vyhnout platební neschopnosti, protože platby za dluhopisy začaly přicházet na účty investorů.

Podobně jako Indiana Jones, který v Chrámu zkázy skřípe pod zavírajícími se dveřmi, se Rusku v úterý podařilo na poslední chvíli vyhnout platební neschopnosti, protože platby za dluhopisy začaly přicházet na účty investorů.

Rusku však stále stojí v cestě jedna velká překážka, která znamená, že by se mohlo snadno dostat do platební neschopnosti.

USA by mohly odříznout Rusko

Až dosud mohli západní držitelé dluhopisů dostávat od Ruska platby za státní dluhopisy pouze na základě zvláštního pravidla, které koncem února zavedlo americké ministerstvo financí.

Výjimka - oficiálně nazývaná General License 9A - "opravňuje americké osoby přijímat úroky, dividendy nebo platby se splatností z dluhu nebo vlastního kapitálu" ruské vlády. Díky ní mohou peníze z Ruska unikat, přestože finanční systém země dusí stále silnější vrstva sankcí.

Problémem pro Moskvu je, že výjimka končí 25. května.

To je dva dny předtím, než musí investorům poslat 71 milionů dolarů na výplatu kuponu z dolarových dluhopisů a 36 milionů eur (38 milionů dolarů) z dluhopisů v eurech.

Držitelé dluhopisů a analytici se dohadují, zda americké ministerstvo financí výjimku prodlouží. Mluvčí ministerstva financí se k tomu odmítl vyjádřit.

"Generální licenci mohou, ale nemusí prodloužit," řekl serveru Insider Timothy Ash, stratég pro rozvíjející se trhy ve společnosti BlueBay Asset Management. "Pokud prodlouží, bude to dočasné. Může to být měsíc, může to být tři měsíce. Počkáme a uvidíme."

Moskva musí vykašlat dolary

Pokud investoři nedostanou své peníze, Rusko se v očích západních finančních institucí ocitne v platební neschopnosti. Dokud země minulý týden neposlala dolarové platby, byl světový výbor bank připraven prohlásit, že Moskva oficiálně nesplnila své dluhy.

Andy Sparks, analytik společnosti MSCI, která se zabývá finančními údaji, tento týden ve své poznámce uvedl, že tržní ceny naznačují, že investoři si stále myslí, že Rusko s vysokou pravděpodobností nesplní své závazky.

Uvedl, že ceny swapů úvěrového selhání - finančních kontraktů, které pojišťují investory proti selhání - naznačují 67% pravděpodobnost selhání do jednoho roku a 88% pravděpodobnost selhání do pěti let.

"Nad ruským trhem se státními dluhopisy nadále visí vysoká míra nejistoty," uvedl Sparks.

Rusko tvrdí, že západní sankce ho tlačí k "umělé" platební neschopnosti, přestože má peníze na zaplacení.

Podle Ashe je však takový argument "směšný". Geopolitika je klíčovou součástí úvěrového příběhu země. Nelze ji ignorovat.

Včetně 109 milionů dolarů splatných 27. května musí Rusko letos ještě zaplatit téměř 2 miliardy dolarů z dluhopisů.

Podle analytiků společnosti JPMorgan měla v lednu v oběhu dluhopisy v cizích měnách v hodnotě přibližně 39 miliard dolarů, z toho 20 miliard dolarů vlastnili zahraniční investoři.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články