Podle Mezinárodní agentury pro energii se příjmy z vývozu ruské ropy od počátku roku 2022 zvýšily o 50 % a Kreml měsíčně generuje téměř 20 miliard dolarů z prodeje.
Objem vývozu se vrátil na úroveň z doby před ruskou invazí na Ukrajinu, která vyvolala vlnu mezinárodních sankcí a prudký nárůst cen ropy, což pomohlo příjmům z ropy.
V dubnu se ruský vývoz ropy oproti předchozímu měsíci zvýšil o 620 000 barelů denně na 8,1 milionu a vrátil se tak k lednovému a únorovému průměru, uvedla IEA. Zvýšená poptávka z Indie a Číny kompenzovala pokles z USA a Evropy.
Západní sankce také zatím plně neodradily světové zákazníky od nákupu ruské ropy. Evropská unie sice veřejně odsoudila Kreml za válku na Ukrajině, ale zatím neuvaluje ropné embargo a zůstává hlavním ruským exportním trhem. Přesto ruský vývoz ropy do EU letos klesl o 535 000 barelů denně, uvedla IEA.
EU se stále blíží k úplnému embargu na ruskou ropu, zatímco velké společnosti jako Shell opouštějí zemi kvůli její invazi na Ukrajinu.
Země jako Rakousko a Maďarsko však upozornily, že úplný odklon od energetické závislosti Ruska na Evropě se snáze řekne, než udělá, a může trvat i několik let.
Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com