Autor: Adam Spáčil

Ruský rubl od začátku války na Ukrajině posílil o téměř 40 %. To by mohla být pro Putina špatná zpráva

Když měna roste na hodnotě, je to obvykle považováno za známku ekonomické síly, která odráží důvěru investorů a zvyšuje obchodní bilanci země.

Když měna roste na hodnotě, je to obvykle považováno za známku ekonomické síly, která odráží důvěru investorů a zvyšuje obchodní bilanci země.

Ale posilování rublu od března může být špatnou zprávou pro Rusko a jeho prezidenta Vladimira Putina.

Od 24. února, kdy Putinova vojska vtrhla na Ukrajinu, ruská měna vůči dolaru vyskočila o téměř 40 %, přičemž při poslední kontrole v pátek měl 1 dolar hodnotu 60,28 rublu.

"Reakce hospodářské politiky Moskvy byla zaměřena na posílení důvěry místních obyvatel a kontrolu odlivu kapitálu, ale nebyla zaměřena na trvalé posilování rublu," uvedl hlavní ekonom ING pro Rusko Dmitrij Dolgin.

"Rychlé zotavení rublu na předválečnou úroveň bylo vítané, ale následné posílení je ve skutečnosti nepříjemné."

Rubl se bezprostředně po invazi propadl na historické minimum vůči dolaru, protože západní země přispěchaly s uvalením sankcí na ruský bankovní systém.

Ale následná protikrizová opatření Moskvy, která zahrnovala zvýšení úrokových sazeb z 9,5 % na 20 % a neomezené injekce likvidity pro banky, mohla podle analytiků ve skutečnosti stlačit měnu příliš vysoko.

Silný rubl Rusku škodí, protože snižuje jeho příjmy z vývozu ropy a plynu, které podle Mezinárodní agentury pro energii tvoří asi 45 % federálního rozpočtu.

Obě tyto komodity se na mezinárodních trzích oceňují v dolarech nebo jiných měnách, které nejsou rubly. Když tedy Rusko přepočítává své příjmy zpět na rubly, aby je mohlo utratit například za důchody, vysoký směnný kurz znamená, že přichází o peníze.

"Z rozpočtového hlediska nedávné posílení rublu snižuje daně z ropy a plynu vázané na dolary, ale denominované v rublech," řekl Dolgin.

Ruští politici se nyní snaží rubl záměrně oslabit. V červenci snížila Ruská centrální banka úrokové sazby o 150 bazických bodů na 8 %, čímž se dostala pod předválečnou úroveň.

"Jsme svědky toho, že centrální banka agresivně snižuje sazby ve snaze zmírnit tlak na měnu," řekl deníku Insider Craig Erlam, analytik trhu u devizového makléře OANDA.

Moskva mezitím údajně zvažuje plán utratit až 70 miliard dolarů za nákup čínských jüanů a dalších "spřátelených" měn, od čehož si slibuje omezení růstu rublu.

Podle Dolgina z ING však její schopnost najít obchodní partnery v cizí měně výrazně omezují západní sankce.

Sankce zmrazily přibližně polovinu všech ruských devizových rezerv v hodnotě 640 miliard dolarů. Navíc byl některým ruským bankám zakázán přístup k systému finančních zpráv SWIFT, který je základem mezinárodních převodů peněz, včetně těch obchodních.

Vzestup rublu vedl k tomu, že se "začalo hovořit o možném obnovení vládních nákupů deviz ve spřátelených měnách a o potenciálních státních devizových půjčkách spřáteleným zemím BRICS," řekl Dolgin pro Insider.

"Tyto pokusy byly zatím neúspěšné, protože ruský kapitálový účet zůstává zablokován vnějšími sankcemi," dodal.

To znamená, že rychlé posilování rublu by ve skutečnosti mohlo být známkou toho, že západní sankce nakonec narušují ruskou ekonomiku, což je naprostý opak oficiální linie Kremlu.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články