Autor: Adam Spáčil

Rusové využívají VPN, protože Putin v rámci boje proti disentu uzavírá ruský internet

Rusové tento týden houfně využívají online nástroje, které jim pomáhají obcházet internetová omezení, protože Kreml začal blokovat nebo omezovat přístup k zahraničním platformám a sociálním médiím, jak uvádí řada médií a analýz.

Rusové tento týden houfně využívají online nástroje, které jim pomáhají obcházet internetová omezení, protože Kreml začal blokovat nebo omezovat přístup k zahraničním platformám a sociálním médiím, jak uvádí řada médií a analýz.

Podle údajů společnosti Top10VPN zveřejněných v úterý vzrostla v Rusku poptávka po virtuálních privátních sítích (VPN) v týdnech poté, co prezident Vladimir Putin oznámil "zvláštní vojenskou operaci" na Ukrajině. Společnost Top10VPN uvedla, že vyhledávání v souvislosti s výrazem "VPN" vzrostl za 30 dní o 1 092 %.

Analytický web VPN také uvedl, že ruské úřady zakázaly 200 webových stránek, včetně ruskojazyčných verzí zpravodajské stanice BBC News, německé stanice Deutsche Welle a řady ukrajinských zpravodajských webů.

Zatímco válka na Ukrajině zuří, Kreml zahájil rozsáhlé represe proti disentu.

V sobotu Rusko zablokovalo Facebook i Twitter. A pouhý den předtím ruská vláda podepsala nový zákon, který trestá až 15 lety vězení každého, kdo šíří "nepravdivé informace" o útoku na Ukrajinu.

Vzhledem k tomu, že Rusko omezuje přístup k těmto stránkám, další platformy, jako je TikTok, Amazon a Netflix, dobrovolně stáhly své služby z této země v souladu s přísnými sankcemi uvalenými západem, což dále zvyšuje poptávku po VPN.

Analytický web AppFigures v pondělí oznámil, že počet stažení deseti nejpoužívanějších VPN v Rusku se od 24. Února zvýšil o 4 375 %, z průměrných 16 000 denně na více než 700 000 denně.

"Během deseti dnů od 24. února do 5. března si deset nejpoužívanějších aplikací VPN v App Store a Google Play stáhlo více než 4 600 000 nových uživatelů. A naše odhady jsou zde velmi konzervativní," napsal web.

Podobně i společnost ExpressVPN registrovaná ve Spojeném království zaznamenala na svých webových stránkách 330% nárůst návštěvnosti z Ruska, řekl ve středu agentuře Bloomberg viceprezident společnosti Harold Li.

Mluvčí další sítě VPN, Surfshark, sdělil, že její průměrný týdenní prodej se od začátku invaze zvýšil 35krát.

"Naposledy jsme podobný nárůst prodeje zaznamenali, když Čína v květnu 2020 přijala hongkongský bezpečnostní zákon," uvedli pro agenturu Bloomberg.

Na druhou stranu Twitter od středečního večera zařadil síť Tor na seznam podporovaných prohlížečů, dva dny poté, co platforma sociálních médií sdělila serveru TechCrunch, že pracuje na "plném obnovení" přístupu ke svým službám v Rusku.

Tor funguje tak, že směruje připojení uživatele přes počítače jiných uživatelů po celém světě, čímž se stává anonymním a dokáže překonat internetová omezení v dané zemi. Prohlížeč je také známý jako software, který umožňuje přístup k "dark webu" neboli skrytým stránkám, které se často používají k nelegálním účelům.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články