Sarah Gilbert: Další pandemie mohou být více smrtící

Budoucí pandemie mohou být smrtelnější než současná covidová krize, varovala jedna ze tvůrčích vakcíny AstraZeneca v Oxfordu.

Budoucí pandemie mohou být smrtelnější než současná covidová krize, varovala jedna ze tvůrčích vakcíny AstraZeneca v Oxfordu.

Profesorka Dame Sarah Gilbertová, která přednesla 44. přednášku Richarda Dimblebyho, uvedla, že je zapotřebí více finančních prostředků na připravenost v pandemii, aby se zabránilo ztrátě dosaženého pokroku.

Také varovala, že vakcíny by mohly být méně účinné proti variantě Omicron.

Dame Sarah dodala, že lidé by měli být opatrní do té doby, než o tom  bude známo více.

Řekla: "Nebude to naposledy, kdy virus ohrožuje naše životy a naše živobytí. Pravdou je, že další by mohl být horší. Mohl by být nakažlivější, nebo smrtelnější, nebo dokonce obojí.

"Nemůžeme si dovolit situaci, kdy jsme prošli vším, čím jsme prošli, a pak zjistíme, že obrovské ekonomické ztráty, které jsme utrpěli, znamenají, že stále neexistují žádné finanční prostředky na připravenost na pandemii," dodala.

"Pokroky, které jsme udělali a znalosti, které jsme získali nesmí být ztraceny. "

Když už mluvila o variantě Omicron, zmínila také, že Spike protein (jiným názvem S protein) obsahuje mutace, o nichž je známo, že zvyšují přenositelnost viru.

"Existují však také další změny, které mohou znamenat, že protilátky vyvolané vakcínami nebo infekcí jinými variantami mohou být méně účinné při prevenci infekce Omikronem."

" Dokud nebudeme vědět více, měli bychom být opatrní a následně podniknout kroky ke zpomalení šíření této nové varianty."

Nicméně Dame Sarah řekla, že snížená ochrana před infekcí a mírné onemocnění nemusí nutně znamenat sníženou ochranu před těžkým onemocněním a smrtí.

Vyzvala také k tomu, aby se rapidní pokrok v poskytování vakcín a léků během pandemie stal normou.

Podle ní neexistuje důvod, proč by nemohl být vyvinut univerzální chřipkový jab, který by vymazal hrozbu chřipky.

V sobotu vláda oznámila, že cestující mířící do Velké Británie budou muset před odletem podstoupit Covidové  testování ve snaze omezit šíření Omicronu.

Od úterý 4:00 budou mít povinnost všichni cestující starší 12 let se prokázat negativním PCR testem nebo antigenním testem, který byl proveden 48 hodin před odletem.

A Nigérie je nyní přidána na tzv. červený seznam (tzn. seznam rizikových zemí) po té, co začala mít narůstající počet případů nakažených Omicronem.

Vědec, který radil vládě, ale řekl, že změny pravidel pro cestování byly „případem zavření dveří stáje poté, co kůň utekl“.

Profesor Mark Woolhouse řekl, že nová pravidla přišla příliš pozdě na to, aby byla „materiální změnou“ potenciální vlny varianty Omicron ve Velké Británii.

Profesor Woolhouse, člen vládní skupiny Scientific Pandemic Influenza Group on Modelling (Spi-M), řekl v pořadu BBC Andrew Marrovi, že Omicron se ve Velké Británii „šíří docela rychle“ a pokud současné trendy zde a v Jižní Africe budou v nadcházejících týdnech a měsících pokračovat, mohl by nahradit Deltu jako dominantní kmen na světě. Spojené království zaznamenalo v neděli 86 nových případů varianty Omicron, přičemž celkový počet dosud činil 246. Celkem bylo v neděli zaznamenáno 43 992 případů a 54 úmrtí během 28 dnů po pozitivním testu na koronavirus. Dame Sarah – která byla začátkem tohoto roku oceněna v rámci královniných narozenin – začala navrhovat vakcínu proti koronaviru na začátku roku 2020, kdy se Covid poprvé objevil v Číně.

 Oxford-AstraZeneca  je dnes nejrozšířenější po celém světě, dávky jsou posílány do více než 170 zemí.

Zdroje: www.bbc.com , www.freepik.com

Nejnovější články