Saudský ministr financí tvrdí, že politika týkající se klimatu může způsobit energetickou krizi

Saúdský ministr financí tvrdí, že „ještě horší“ energetickou krizi by mohlo vyvolat, pokud by svět nebyl opatrný ve své politice týkající se klimatu.

Saúdský ministr financí tvrdí, že „ještě horší“ energetickou krizi by mohlo vyvolat, pokud by svět nebyl opatrný ve své politice týkající se klimatu.

"Pokud si nebudeme dávat velmi bedlivý pozor na to, co děláme pro dosažení našich cílů, může to skončit velmi vážnou energetickou krizí, s jakou se potýkáte nyní a v budoucnosti by to mohlo být ještě horší," řekl Mohammed al-Jadaan, ačkoli poznamenal, že politika zabývající se klimatickými změnami je „velmi důležitá“.

Ceny plynu v Evropě i jinde rostly, kvůli řadě faktorů, včetně zvýšené poptávky, nízkých zásob a nedostatečné výroby větrné energie.

Ministr financí al-Jadaan v rozhovoru pro CNBC vyzval k udržování rovnováhy a řekl, že by rád viděl vývoj nových technologií pro zachycování, opětovné použití a recyklaci uhlíku spolu s investicemi do obnovitelných zdrojů energie.

Zachytáváním uhlíku se rozumí technologie, která zachycuje oxid uhličitý buď z atmosféry, nebo tak, jak je vypouštěn, například při spalování fosilních paliv na energii. Někteří to považují za slibný způsob, jak snížit emise skleníkových plynů, i když ne všichni souhlasí.

"Myslím si, že se budeme cítit mnohem bezpečnější jak v oblasti změny klimatu, tak v oblasti energetické bezpečnosti, pokud bude dosaženo správné rovnováhy,”řekl al-Jadaan.

Saúdská Arábie se pokouší diverzifikovat svou ekonomiku od spoléhání se na uhlovodíky, ačkoli většina jejích příjmů stále pochází z ropy. Pro svět pak přicházejí obavy z ceny ropy.

Referenční hodnoty ropy Brent a USA letos vzrostly o více než 65% a pohybují se kolem víceletých maxim.

Al-Jadaan řekl, že království nechce ceny ropy příliš vysoké nebo nízké.

„Nechceme příliš nízkou cenu, která pak ochromí investice a způsobí vážnou energetickou krizi,“ řekl.  Dodal, že „nezamýšlené důsledky“ politik zaměřených na obnovitelné zdroje v místech, jako je Evropa, pomohly způsobit prudký růst cen plynu.

„Vyrovnaná“ cena ropy je taková, která je dobrá pro producenty a umožňuje jim pokračovat v investování do dodávek, ale nevylučuje zotavení světa z „velmi zničující krize Covid-19“, řekl. Samostatně al-Džadaan také řekl, že se obává inflace, ale ne stagflace.

Ekonom Stephen Roach varoval, že prudké zvýšení cen energií by mohlo ovlivnit čínský dodavatelský řetězec a vést ke stagflaci - kde ceny rostou, ale hospodářský růst zpomaluje - v USA i mimo ni.

"Mám trochu obavy z inflace, a to zejména v oblastech, kde se to týká energetiky," řekl al-Jadaan.

Řekl také, že růst cen energií by měl být pečlivě sledován a „lidé by si měli rozmyslet, co že jsme udělali, že jsme způsobili tento nedostatek… dodávek, a pokusit se to napravit“.

Dodal však optimisticky, že problémy pravděpodobně nebudou dlouhodobé a mohly by být vyřešeny za jeden až dva roky.

 

Zdroje: cnbc.com, unsplash

Nejnovější články