Autor: Filip Kejval

SEC obvinila 11 lidí z provozování kryptobPonziho schématu, které od drobných investorů po celém světě vybralo 300 milionů dolarů

Komise pro cenné papíry v pondělí obvinila 11 lidí z provozování kryptosystému, který jim umožnil získat více než 300 milionů dolarů od milionů drobných investorů po celém světě.

Komise pro cenné papíry v pondělí obvinila 11 lidí z provozování kryptosystému, který jim umožnil získat více než 300 milionů dolarů od milionů drobných investorů po celém světě.

Takzvané Ponziho schéma se soustředilo na webovou stránku Forsage.io, která umožňovala milionům drobných investorů uzavírat transakce prostřednictvím inteligentních smluv fungujících na blockchainech Ethereum, Tron a Binance, uvedla agentura ve svém prohlášení. Mezi obviněnými byli propagátoři této webové stránky se sídlem v USA a čtyři zakladatelé Forsage, o nichž bylo naposledy známo, že žijí v Rusku, Gruzínské republice a Indonésii.

Komise pro cenné papíry a burzy tvrdila, že společnost Forsage více než dva roky provozovala pyramidový systém a investoři vydělávali peníze tím, že do něj získávali další osoby. Společnost Forsage také údajně používala aktiva od nových investorů k vyplácení dřívějších investorů v typické Ponziho struktuře.

Forsage byla "spuštěna v masivním měřítku a agresivně propagována investorům", uvedla v prohlášení Carolyn Welshansová, úřadující šéfka oddělení SEC pro kryptoaktivy a kybernetiku. "Podvodníci nemohou obcházet federální zákony o cenných papírech tím, že se ve svých schématech zaměřují na chytré smlouvy a blockchainy."

Opatření k zastavení činnosti byla přijata filipínskou komisí pro cenné papíry a burzy v září 2020 a komisařem pro cenné papíry a pojištění v Montaně v březnu 2021, uvedla agentura. Přesto obžalovaní propagovali systémy, zatímco popírali tvrzení v několika videích na YouTube a jinými prostředky, uvedl regulační orgán.

Webové stránky Forsage prosazovalo také několik členů Crypto Crusaders, největší propagační skupiny tohoto systému, která působila v USA nejméně v pěti různých státech.

Komise SEC ve stížnosti podané u federálního soudu v severním okrese Illinois obvinila sedm osob a čtyři zakladatele z porušení registračních a protipodvodných ustanovení federálních zákonů o cenných papírech. Agentura uvedla, že požaduje soudní zákaz, odpuštění a občanskoprávní pokuty.

Dva z obžalovaných - jeden z Kentucky a jeden z Wisconsinu - souhlasili s urovnáním obvinění a s trvalým zákazem budoucího porušování obviněných ustanovení a některých dalších činností. Urovnání podléhalo schválení soudem.

Společnost Forsage spustili v lednu 2020 Vladimir Okhotnikov, Mikhail Sergeev, Sergey Maslakov a obžalovaný známý jako "Lola Ferrari, " uvedla SEC.

V květnu SEC oznámila, že téměř zdvojnásobila velikost svého oddělení pro kryptoaktivy a kybernetiku, aby mohla věnovat více zdrojů na ochranu investorů na rostoucím trhu s kryptoměnami. Jednotka byla vytvořena v roce 2017 a již dříve uvedla, že podala více než 80 žalob na vymáhání práva v souvislosti s podvodnými a neregistrovanými nabídkami kryptoaktiv a platformami, což vedlo k peněžnímu odškodnění ve výši více než 2 miliardy USD.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články