Šéf Instagramu Adam Mosseri bude poprvé svědčit před Kongresem

Šéf Instagramu Adam Mosseri bude poprvé vypovídat před kongresem v týdnu od 6. prosince, uvedl mluvčí senátora Richarda Blumenthala.

Šéf Instagramu Adam Mosseri bude poprvé vypovídat před kongresem v týdnu od 6. prosince, uvedl mluvčí senátora Richarda Blumenthala.

"Po šokujících zprávách o toxických dopadech Instagramu, chceme přímo od vedení společnosti slyšet, proč používá výkonné algoritmy, které pak dětem vnucují jedovatý obsah a tím je ženou do králičích nor na temná místa, a co udělá pro to, aby jeho platforma byla bezpečnější, "řekl v prohlášení Blumenthal, který je předsedou senátního podvýboru pro obchod a ochranu spotřebitele. "Oceňuji, že pan Mosseri dobrovolně přišel do podvýboru a doufám, že podpoří legislativní reformy a řešení, zejména pokud jde o jeho silné algoritmy."

O zprávě nejprve informoval deník The New York Times, a která přichází poté, co Instagram čelil zvýšené kontrole. Důvodem byla již bývala zaměstnankyně Francesa Haugenová, která zveřejnila tisíce stránek interních dokumentů mateřské společnosti Facebook (nyní Meta) Senátu, Komisi pro cenné papíry a několika zpravodajským serverům. 

Mezi zjištěními v dokumentech bylo, že Instagram provedl výzkum, jak jeho platforma ovlivňuje duševní zdraví mladých uživatelů a zjistil negativní dopad na část této uživatelské základny. Například bylo zjištěno, že asi třetina respondentek z řad dospívajících dívek uvedla, že když se cítí špatně kvůli svému tělu, Instagram jim jejich pocity ještě zhoršuje. Také se zjistilo, že mezi dospívajícími, kteří uváděli sebevražedné myšlenky, z toho 13% britských uživatelů a 6 % amerických uživatelů, přičítalo tento problém Instagramu. 

Společnost následně svůj výzkum bagatelizovala, že malý počet respondentů nelze extrapolovat na celou uživatelskou základnu. Velké množství zákonodárců zastává názor, že Instagram mohl udělat více v boji proti negativním dopadům této platformy na mladé uživatele. Zákonodárci také naléhali na společnost, aby ustoupila od plánů na vytvoření specializované aplikace pro děti. Instagram od té doby plány pozastavil.

Generální ředitel Meta Mark Zuckerberg již několikrát vypovídal před Kongresem na témata jako jsou konkurence, moderování obsahu a ochrana soukromí. Kongres většinou vyhledává vrcholné manažery, aby vypovídali, avšak jejich zástupci na nižších pozicích mohou mít praktičtější znalosti o tématech o kterých se chtějí zákonodárci dozvědět. 

"Pokračujeme ve spolupráci s výborem, abychom našli termín, kdy bude Adam Mosseri vypovídat o důležitých krocích, které Instagram podniká," uvedl v prohlášení Dani Lever, který je mluvčí společnosti Meta.

Zdroje: cnbc.com; freepik.com

Nejnovější články