Autor: Petr Jůn

Solární průmysl v USA poroste příští rok o 25% pomaleji než se očekávalo

Podle zprávy, kterou v úterý zveřejnila Asociace solárního průmyslu, poroste solární průmysl v USA v roce 2022 o 25 % méně, než se původně předpokládalo.

Podle zprávy, kterou v úterý zveřejnila Asociace solárního průmyslu, poroste solární průmysl v USA v roce 2022 o 25 % méně, než se původně předpokládalo. Na vině jsou omezení v dodavatelském řetězci a rostoucí náklady na suroviny.

Čtvrtletní aktualizace ukázala, že ceny nadále rostou, protože odvětví se potýká se stejnými nákladovými tlaky, které ovlivňují všechny oblasti ekonomiky. Ve třetím čtvrtletí se náklady již druhé čtvrtletí po sobě zvyšovaly v segmentech solární energie pro veřejné služby, komerční a rezidenční využití. V segmentech utilit a komerční sféry byl meziroční nárůst cen nejvyšší od roku 2014.

Projekty v oblasti komunální energetiky jsou na tento nárůst cen obzvláště citlivé. Náklady se mezi 1. čtvrtletím 2019 a 1. čtvrtletím 2021 snížily o 12 %, ale s nedávným prudkým nárůstem cen materiálů, jako je ocel, byly předchozí dva roky poklesu nákladů nyní vymazány. Kromě obecných problémů v dodavatelském řetězci byly dodávky solární energie narušeny na několik měsíců poté, co anonymní skupina podala na americké ministerstvo obchodu petici s žádostí o rozšíření cel na Thajsko, Malajsii a Vietnam. Petice byla v listopadu zamítnuta.

Přesto instalovaná kapacita v USA meziročně vzrostla o 33 % na 5,4 gigawattů, což představuje největší přírůstek v historii za tříměsíční období od července do září. Celkově mají Spojené státy podle údajů Asociace veřejné energetiky (Public Power Association) výrobní kapacitu přibližně 1 200 gigawattů. Počet instalací solárních systémů v domácnostech překročil ve třetím čtvrtletí 1 GW, přičemž poprvé v historii bylo během jednoho čtvrtletí instalováno více než 130 000 systémů.

Rekordní byl také výkon instalovaný ve veřejném měřítku, který během čtvrtletí dosáhl 3,8 GW. Ne všechny solární segmenty však v tomto období zaznamenaly růst. Počet instalací komerčních a komunitních solárních systémů se v důsledku problémů s propojením a zpožděním dodávek zařízení snížil oproti předchozímu čtvrtletí o 10 %, resp. 21 %.

Přestože se očekává, že v roce 2022 poroste odvětví méně, než se dříve předpokládalo, schválení plánu Build Back Better by mohlo růst do budoucna podpořit. “Zákon Build Back Better Act by byl pro toto odvětví významným tržním stimulem, který by vytvořil dlouhodobou jistotu dalšího růstu,” uvedla Michelle Davisová, hlavní analytička společnosti Wood Mackenzie.

Pokud bude zákon podepsán, společnost Wood Mackenzie předpokládá, že v letech 2022 až 2026 bude v USA instalováno dalších 43,5 GW solární kapacity oproti základní prognóze. "Tím by se kumulativní solární kapacita ve Spojených státech zvýšila na více než 300 gigawattů, což je trojnásobek množství solárních elektráren, které jsou dnes nasazeny," uvádí se ve zprávě.

Zdroj: cnbc.com, Unsplash

Nejnovější články