Autor: Radka Guzi

SpaceX vypouští vesmírnou loď NASA, která se zřítí do asteroidu

SpaceX zahajuje misi DART, která přinese nové informace, které pomohou k odvrácení případné planetární hrozby způsobené srážkou vesmírného tělesa.

SpaceX zahajuje misi NASA Double Asteroid Redirection Test (DART) Falcon 9. Spuštění mise je ve 22:21. PST (6:21 UTC 24. listopadu). Jedná se o třetí let pro první stupeň boosteru Falconu 9, který dříve podporoval start Sentinel-6 Michael Freilich a misi Starlink. DART je první testovací misí planetární obrany lidstva, jejímž cílem je zjistit, zda je úmyslný náraz kosmické lodi do asteroidu účinným způsobem, jak změnit jeho kurz, pokud by byl v budoucnu objeven asteroid ohrožující Zemi. Misi lze sledovat také online živým webovým přenosem, který začíná přibližně 15 minut před startem.

Společnost SpaceX Elona Muska je připravena zahájit ve středu v časných ranních hodinách první planetární obrannou misi svého druhu pro NASA. Hlavní ředitel startu NASA Omar Baez hovoří o tom, že narazí do asteroidu kvůli případnému odvrácení případné hrozby.

DART

Vesmírná agentura, známá jako mise Double Asteroid Redirection Test (nebo DART), se snaží zjistit, „jak odvrátit hrozbu, která by přišla“ směrem k Zemi, řekl Thomas Zurbuchen, zástupce ředitele ředitelství pro vědeckou misi NASA.

DART je 610 kilogramová kosmická loď, která stráví 10 měsíců cestováním k dvojici asteroidů, které se jmenují Didymos a Dimorphos. Johns Hopkins Applied Physics Laboratory v Marylandu postavil DART, zatímco vesmírná společnost Redwire přispěla navigací kosmické lodi a solárními poli, které ji budou pohánět.

Cílem mise je zasáhnout menší ze dvou asteroidů, Dimorphos, s kosmickou lodí rychlostí asi 15 000 mil za hodinu a zjistit, jak dopad změní trajektorii asteroidu.

Mise DART stojí NASA celkem asi 330 milionů dolarů, přičemž SpaceX získala v roce 2019 kontrakt na start ve výši 69 milionů dolarů. Nejen, že je to první planetární obranná mise NASA, ale DART také představuje první misi SpaceX, která vypouští kosmickou loď k jinému planetárnímu tělesu. Mise je považování jako za nejlepší a skutečně důležitá pro udržení planetární obrany.

Minulý týden v pátek se v rámci příprav na start uskutečnil test na odpálení rakety Falcon 9.

Asteroidy

Pro představu měřítka je asteroid Dimorphos velký asi jako Velká pyramida v Gíze, zatímco asteroid Didymos má širší průměr než věž One World Trade Center v New Yorku. Po příletu k asteroidům a před tím, než narazí na Dimorphos, rozmístí sonda DART malý krychlový satelit, aby pořídil fotografie dopadové události.

Přestože mise testuje metodu planetární obrany, Zurbuchen zdůraznil, že NASA si není vědoma žádných krátkodobých rizik pro Zemi. Kolem Slunce obíhají miliardy asteroidů a komet, ale jen málo z nich má šanci zasáhnout Zemi po velmi dlouhou dobu. "Ze všech objektů v blízkosti Země, které dnes známe, žádný z nich není hrozbou do 100 let nebo tak nějak," řekl Zurbuchen.

Budoucnost očividně patří průzkumům v oblasti vesmíru a skýtá nespočet investičních příležitostí. „Chcete se ráno probudit a myslet si, že budoucnost bude skvělá – a o tom je být vesmírnou civilizací. Jde o to věřit v budoucnost a myslet si, že budoucnost bude lepší než minulost. A nenapadá mě nic víc vzrušujícího, než jít tam a být mezi hvězdami." Elon Musk.

 

Zdroje:

cnbc.com

spacex.com

freepik.com

Nejnovější články