Spojené království má nyní jednu z nejvyšších infekcí covidem na světě: Zde je důvod

Když v roce 2020 zachvátila svět pandemie Covid-19, Velká Británie byla tvrdě zasažena a hlásila jedny z nejvyšších počtů případů a úmrtí v Evropě. Rychlý očkovací program však dokázal věci otočit a dostat případy pod kontrolu.

Když v roce 2020 zachvátila svět pandemie Covid-19, Velká Británie byla tvrdě zasažena a hlásila jedny z nejvyšších počtů případů a úmrtí v Evropě. Rychlý očkovací program však dokázal věci otočit a dostat případy pod kontrolu. 

Nyní situace vypadá dramaticky jinak. Země eviduje téměř 50 000 nových případů covidu denně, což znamená, že má jednu z nejhorších denních infekcí na světě. 

V pondělí bylo zaznamenáno 49 156 nových případů, to je nejvyšší počet za tři měsíce a celkový počet případů se zvýšil na více než 8,4 milionu ve Velké Británii. Země také hlásila 45 nových úmrtí do 28 dnů od pozitivního testu, čímž celkový počet úmrtí dosáhlo na 138 629 - jedno z nejvyšších na světě. 

Mezitím hospitalizace a úmrtí od léta, kdy byla 19. července zrušena omezení týkající se koronaviru v Anglii, stále rostou. Hospody, restaurace a noční kluby se znovu otevřely a nošení masek se stalo (z větší části) dobrovolným. 

Naštěstí počty hospitalizací a úmrtí rostou mnohem pomaleji než dříve v průběhu pandemie, a to především kvůli tomu, že vakcíny proti covidu jsou vysoce účinné při prevenci závažných infekcí, hospitalizací a úmrtí. 
Zdravotníci národní zdravotní služby v zemi však varují před těžkou zimou. 

Co se děje? 
Odborníci tvrdí, že existuje řada důvodů, proč je ve Velké Británii vysoký počet případů covidu, od "napůl" přijetí masky (i když jsou masky vyžadovány, například ve veřejné dopravě, toto pravidlo se prosazuje jen zřídka) až po velká vnitřní setkání, které umožňují šíření viru. 

Jako důvod prudkého nárůstu počtu případů bylo také uvedeno váhání Velké Británie ohledně očkování mladších teenagerů, jiné země v Evropě a USA to dělaly mnohem dříve, docházelo k návratu dětí do škol a nárůst infekcí ve věku 0-18 let nyní ubývá, neboť infekce generuje jejich rodiče. 

Asi nejironičtější je, že britské zavádění včasného očkování, které začalo v prosinci 2020 a bylo jedním z prvních na světě, také nyní přispívá k jeho vysokému počtu případů. 
Je to proto, že nyní víme, vzhledem k rostoucímu množství údajů, že imunita očkovaných lidí klesá přibližně po šesti měsících. Šíření mnohem infekčnější varianty covid delta na jaře a v létě je také považován za faktor, který snížil účinnost vakcíny. 

Dr. Eric Topol, zakladatel a ředitel Výzkumného translačního institutu Scripps, tweetoval své sobotní hodnocení situace ve Velké Británii a uvedl: „Proč má Spojené království v současné době 6krát vyšší hospitalizaci a 3krát vyšší úmrtnost ve srovnání s Evropou? Mezi možná vysvětlení patří dvě, která zahrnují, menší používání zmírňujících opatření a menší očkování dětí ve věku 12–17 let. “ 
Poznamenal, že spoléhání se na vakcínu AstraZeneca (kde bylo zjištěno, že účinnost v průběhu času klesá o něco více než vakcína Pfizer) je jako další možný přispívající faktor. 

Zatímco „dalším možným vysvětlením je, že Spojené království očkovalo dříve než zbytek Evropy, a proto projevuje větší úbytek ochrany, zejména u starších lidí,“ poznamenal. Dle Topola je pozitivní, že „Spojené království si oddělovalo případy od hospitalizací a úmrtí mnohem lépe než USA.“ 

Podle informací, které víme o oslabování imunity, se Spojené království (jako Izrael, USA a další evropské země) v září rozhodlo zavést posilovací dávky pro osoby starší 50 let, zdravotnický personál a dále kdokoli, kdo má "základní" zdravotní stav. 

Ti, kteří dostali druhou dávku nejméně před šesti měsíci, jsou požádáni, aby se přihlásili jako první. V současné době má přibližně 6,5 milionu lidí v Anglii nárok na posilovací dávku, přičemž NHS dosud poskytlo asi 3,6 milionu posilovacích dávek, což ukazují data. 
Odborníci vyzvali vládu, aby urychlila očkování u neočkovaných skupin, zejména u mladých lidí, a aby rychleji zavedla posilovače. Varovali také před samolibostí tuto zimu nebo spoléháním se na kontroverzní strategii „stádové imunity“. 

"Zdá se, že Spojené království se pomalu probouzí k faktu, že případů covid je příliš mnoho, ale realitou je, že už měsíce rostou a mnoho zemí nás zařadilo na červený seznam," říká Tim Spector, profesor genetické epidemiologie na King's College London a vedoucí vědec v aplikaci ZOE COVID Study, která shromažďuje a analyzuje data o covidu. 

"Infekce zůstávají vysoké u mladých lidí a přelévají do skupiny 35-55letých." Pokud se tedy rozvine až do nad 55 let, mohlo by to pro NHS tuto zimu znamenat katastrofu, “poznamenal. "Při tak vysokých případech je zřejmé, že kolektivní imunita nekoná a riziko je, že většina lidí nadále věří, že jsou v bezpečí, pokud dostali covid nebo vakcínu.  
Musíme udělat vše, co je v našich silách, aby byli všichni dvakrát očkováni a přestali čekat na imunitu přirozenou infekcí. 

Rostou také obavy ohledně potomka varianty delta covid, který je identifikován ve zvyšujícím se počtu případů ve Velké Británii, přičemž někteří naznačují, že by to mohl být další možný faktor zvyšujícího se počtu případů. 

Minulý pátek britská agentura pro zdravotní bezpečnost vydala zprávu, ve které uvedla, že „v Anglii se nově rozšiřuje delta sublineage nově označená jako AY.4.2“ a že tento podtyp monitoruje. 
 
O podtypu varianty delta o víkendu tweetoval také bývalý americký komisař pro kontrolu potravin a léčiv Scott Gottlieb. 
"Spojené Království oznámilo svůj největší jednodenní nárůst případů covid za 3 měsíce, stejně jako nová delta varianta AY.4 s mutací S: Y145H, dosáhla 8% britských sekvenovaných případů, “napsal Dr. Gottlieb. "Potřebujeme naléhavý výzkum, abychom zjistili, zda je tato delta plus přenosnější, je možná částečná imunita?" 

Uvádí se, že podtyp delta, formálně známý jako AY.4.2, je o 10-15% přenosnější než standardní delta varianta, ale je příliš brzy na to, abychom s jistotou řekli, zda způsobovala nárůst počtu případů ve Velké Británii. 

Profesor imunologie na Imperial College London Danny Altmann v pondělí pro CNBC řekl, že podtyp „je třeba monitorovat a pokud možno pečlivě kontrolovat“. 

"Protože delta je nyní dominantním mutantem v několika oblastech po dobu přibližně šesti měsíců a nebyla vytlačena žádnými jinými variantami, je nadějí, že delta pravděpodobně představuje maximální výkon mutace dosažitelný virem." varoval. 

Spojené království bylo často považováno za předzvěst věcí, které mají během pandemie přijít do jiných zemí, což je fakt, že alfa varianta byla poprvé objevena v Británii; pak se globálně stala dominantním kmenem viru. Totéž se následně stalo s ještě infekčnější variantou delta, která byla poprvé nalezena v Indii, ale poté se uchytila ​​ve Velké Británii a následně se rozšířila po celém světě. 

Zdroje: cnbc.com, freepik.com
 

Nejnovější články