Autor: Radka Guzi

Společnost Amazon plánuje hromadné propouštění

Americká společnost zabývající se především internetovým obchodem nyní oznámila, že plánuje masivní propouštění svých zaměstnanců. Firma Amazon se tak připojuje k dalším firemním gigantům, kteří propouštění svých pracovníků nedávno oznámily, jako například společnosti Meta nebo Twitter.

Americká společnost zabývající se především internetovým obchodem nyní oznámila, že plánuje masivní propouštění svých zaměstnanců. Firma Amazon se tak připojuje k dalším firemním gigantům, kteří propouštění svých pracovníků nedávno oznámily, jako například společnosti Meta nebo Twitter.

Hospodářská recese dopadá i na velké obchodní giganty, jako je tomu u společnosti Amazon, která informovala o tom, že plánuje propustit okolo 10 000 svých pracovníků. Výpovědi by přitom neměly být v řádech měsíců, nýbrž v řádech dní. Představitelé společnosti nevyvrátili ani možnost, že by mohly být výpovědi odeslány již do konce týdne.

Snižování pracovních stavů se bude zřejmě týkat především technologických pozic. Americká firma Amazon připouští, že by se mohlo jednat o zcela unikátní událost z hlediska historického působení firmy. Masivní propouštění bude mít s největší pravděpodobností dopad na celou organizaci společnosti, maloobchodní síť i personální oddělení.

Propouštění firemních gigantů

I přesto, že Amazon oznámil, že propustí desítku tisíc svých pracovníků, z globálního hlediska se jedná o nepatrný zlomek zaměstnanců. Oproti propouštění jiných firemních gigantů, jako je například společnost Meta, je to nesrovnatelné. Meta zveřejnila svůj záměr ohledně propouštění zaměstnanců, které by se mělo týkat celkově 13 % jejich pracovníků. V porovnání s touto firmou Amazon hodlá propustit 1-3 % pracovních sil. A to přesto, že se jedná konkrétně téměř o shodné počty výpovědí. Firma Meta chce propustit jen o 1 000 zaměstnanců více než Amazon. Nejextrémnější propouštění aktuálně prožívají zaměstnanci Twitteru. Elon Musk po převzetí společnosti doslova „otřásl“ celou firmou od základů a propustil téměř polovinu svých pracovníků.

Amazon v číslech

Americká firma začátkem tohoto týdne zaznamenala pokles svých akcií o 2,5 %. Americká firma Amazon na konci roku 2019 vykazoval přes 798 000 pracovníků. Ke konci roku 2021 už Amazon zaměstnával přes 1,6 milionů zaměstnanců. Jednalo se tedy o nárůst pracovních pozic o 102 %.

Na vývoji společnosti se s největší pravděpodobností projevil dopad pandemie. Ačkoliv pandemie pro některé firmy znamenala neskutečnou pohromu, jiné firmy si přišly na své a zaznamenaly vyšší prosperitu. Právě mezi takové firmy patřily například Amazon, Twitter, Meta nebo Netflix.

Výsledky společnosti Amazon za tři letošní kvartály velmi znepokojily své investory a akcie Amazonu se propadly o 13 %. Tržní kapitalizace Amazonu tak poprvé klesla pod bilion dolarů. Akcie Amazonu za rok 2022 zaznamenaly svoji nejhorší kondici a jejich hodnota kolísala i o 40 %. Ekonomové situace společnosti přirovnávají k roku 2008.

Výpovědi před vánočním náporem

Období vánočních svátků je přitom velmi náročné pro společnost Amazon a zvýšenou poptávku společnost vždy řešila spíše nabíráním pomocné pracovní síly. Ovšem představitelé společnosti si uvědomují, že se ekonomika nachází v situaci hospodářské recese, která dopadá i na zákazníky Amazonu.

Společnost Amazon začala výrazněji řešit své náklady již v červenci, kdy globální ekonomiku zasáhl vojenský konflikt na Ukrajině.

Amazon například uzavřel svá call centra v USA nebo ukončil některé projekty jako byl například projekt videohry pro děti. Zavíraly se i některé kamenné prodejny, které nevykazovaly dostatečné finanční obraty.

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

Nejnovější články