Autor: Petr Jůn

Společnost Tesla otevřela prodejnu v čínském Sin-ťiangu navzdory rozšířeným zprávám o útlaku Ujgurů

Společnost Tesla otevřela nové prodejní a servisní centrum v čínském regionu Sin-ťiang, kde žije muslimské obyvatelstvo známé jako Ujguři.

Společnost Tesla otevřela nové prodejní a servisní centrum v čínském regionu Sin-ťiang, kde žije muslimské obyvatelstvo známé jako Ujguři, které OSN a organizace na ochranu práv označují za utlačovanou etnickou skupinu.

V roce 2021 Spojené státy, Velká Británie a Kanada uvedly, že se Čína podílí na "nucených pracích, masovém zadržování v internačních táborech, nucené sterilizaci" a dalším zneužívání Ujgurů. Samostatně EU uvalila na Čínu sankce za "svévolné zadržování" Ujgurů.

Čína tato tvrzení opakovaně odmítla jako "lži a dezinformace".

Společnost Tesla oznámila tento krok minulý týden na Weibo, populární platformě sociálních médií v zemi. O přesunu společnosti Tesla do Sin-ťiangu již dříve informoval deník The Wall Street Journal.

Mnoho uživatelů sociálních sítí v Číně vyjádřilo v reakci na příspěvky společnosti Tesla uznání. Na Západě však tento krok vyvolal pobouření.

Jak již dříve v červnu 2021 informovala stanice NBC News, výzkumníci Amnesty International zjistili, že "čínské úřady v západní oblasti Sin-ťiang od roku 2017 shromažďují ženy a muže - převážně muslimy z ujgurské, kazašské a kyrgyzské etnické menšiny - a zadržují je v táborech, které je mají zbavit teroristických nebo extremistických sklonů.

"Předpokládá se, že více než milion Ujgurů a dalších menšin ze Sin-ťiangu je drženo v internačních táborech, kde jsou podle skupin na ochranu lidských práv a svědectví z první ruky nuceni studovat marxismus, zříci se svého náboženství, pracovat v továrnách a čelit zneužívání. Peking tvrdí, že tyto "převýchovné tábory" poskytují odborné vzdělání a jsou nezbytné v boji proti extremismu."

V reakci na to američtí senátoři nedávno schválili návrh zákona zakazující dovoz zboží z čínské oblasti Sin-ťiang, pokud podniky neprokáží, že bylo vyrobeno bez nucené práce.

Autor návrhu zákona, americký senátor Marco Rubio (R-Fla.), o společnosti Tesla v tiskovém prohlášení uvedl: "Korporace bez státní příslušnosti pomáhají čínské komunistické straně zakrývat genocidu a otrockou práci v regionu."

Akcie společnosti Tesla v pondělí vzrostly o více než 13 % poté, co společnost oznámila rekordní dodávky vozidel za rok 2021.

Zdroj: cnbc.com, Unsplash

Nejnovější články