Autor: Adam Spáčil

Stablecoin platby zrychlují, což zpochybňuje Bitcoin jako dominantní platební minci

Podle PYMNTS se spotřebitelé při kryptografických platbách obracejí k alternativám bitcoinu, včetně stablecoinů.

Podle PYMNTS se spotřebitelé při kryptografických platbách obracejí k alternativám bitcoinu, včetně stablecoinů.

Poskytovatel kryptografických plateb BitPay zjistil, že 15 % všech plateb uskutečněných na jeho platformě v roce 2021 připadá na ether a 13 % na stablecoiny, jako je USDT nebo USDC. Podíl bitcoinu na platbách se z 92 % v roce 2020 posunul na přibližně 65 %.

BitPay pomáhá obchodníkům přijímat kryptoměny v místě prodeje (POS). Společnost také nabízí debetní kartu Mastercard, která umožňuje spotřebitelům utrácet v kryptoměnách. V roce 2019 společnost BitPay zprostředkovala mezi svou kartou, peněženkou a rozšířením prohlížeče kryptografické transakce v hodnotě 1 miliardy dolarů.

Proč je to důležité: Stablecoiny jsou vázány na hodnotu podkladového aktiva, jako je americký dolar nebo zlato.

Díky tomu je jejich ocenění méně volatilní, což je hlavní překážkou pro používání tradičních kryptoměn, jako je Bitcoin, k platbám. Spotřebitelé také někdy nejsou ochotni platit v Bitcoinech, protože většina majitelů používá toto aktivum jako investiční nástroj a chce si tokeny ponechat v naději, že v budoucnu budou mít větší hodnotu.

Digitální měny centrálních bank (CBDC) by také mohly být silnými soupeři v oblasti plateb, ale jejich vývoj je pomalý - Spojené státy mají k zavedení digitálního dolaru ještě několik let daleko. Do té doby jsou stablecoiny nejpraktičtější možností, jak podpořit přijetí kryptografických plateb: Gartner v únoru tvrdil, že finanční společnosti by měly odvrátit svou pozornost od obchodování s bitcoiny a zaměřit se na podporu stablecoinových transakcí na blockchainech.

Celkový obraz: Podle údajů z globální studie Visa Back to Business Study, kterou cituje NFCW, plánuje 24 % malých podniků v devíti zemích přijímat krypto platby, včetně bitcoinů. A 75 % z nich uvedlo, že přidání nových forem plateb je "zásadní pro růst jejich podnikání". Rostoucí popularita stablecoinů by mohla dále posunout jehlu přijímání kryptoplateb jak pro spotřebitele, tak pro obchodníky.

Velcí obchodníci se na takovou budoucnost již připravují:

Po vzoru Walmartu a Amazonu by mohli nativní stablecoin vyvinout i další prodejci nebo poskytovatelé platebních služeb. To by mohlo budoucnost bitcoinu jako platební metody ještě více utlumit, ale na základě pokroku společnosti Meta s Diem je pravděpodobné, že než kryptoměny podporované společností dosáhnou masového přijetí a zavedení, čeká je ještě dlouhá regulační cesta.

Chcete si přečíst další příběhy, jako je tento? Zde je návod, jak k nim získat přístup:

Stávající předplatitelé mají přístup k celému archivu obsahu Insider Intelligence zde.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články