Autor: Adam Spáčil

Superhvězdná investorka Cathie Woodová říká, že metaversum je příležitost v hodnotě mnoha bilionů dolarů, která pronikne do všech odvětví.

Cathie Woodová není cizí velkým rozhodnutím - a právě učinila další velké rozhodnutí.

Cathie Woodová není cizí velkým rozhodnutím - a právě učinila další velké rozhodnutí.

Zakladatelka a generální ředitelka společnosti Ark Invest ve středu pro CNBC uvedla, že si myslí, že metaverse bude příležitostí v hodnotě několika bilionů dolarů, která ovlivní všechny oblasti ekonomiky.

"Je to velká myšlenka, která pravděpodobně pronikne - stejně jako technologie - do všech odvětví způsobem, který si nyní ani nedokážeme představit," řekla Sáře Eisenové v rozhovoru pro CNBC Pro Talk.

Metaverze nyní přitahuje pozornost mnoha investorů. Jedná se o souhrnný termín, který označuje různé virtuální světy, kde uživatelé v podobě avatarů mohou hrát hry, pracovat a vytvářet věci. V některých světech mohou lidé vydělávat kryptoměny a obchodovat se sběratelskými kryptoměnami známými jako non-fungible tokeny neboli NFT.

Nejznámějšími iteracemi metaverza jsou v současnosti hry jako Fortnite a Roblox. Přesto se kolem dalších projektů vytváří humbuk: v metaverzu The Sandbox se právě prodal pozemek za 4,3 milionu dolarů.

Společnost Facebook se přejmenovala na Meta a oznámila, že se zaměřuje na budování virtuálních světů, které podle ní budou budoucností internetu.

Na otázku CNBC, zda si myslí, že se metaverse může stát trhem s hodnotou několika bilionů dolarů, Woodová odpověděla: Woodová odpověděla: "Věříme."

Dodala: "Budeme mít svá digitální dvojčata, která nám umožní spoustu zábavy a zefektivní práci."

Přesto si tato investorská hvězda myslí, že se metaverze bude masivně rozšiřovat, a to mimo současné zaměření na hry a spotřební zboží, jako jsou například takzvané virtuální skiny ve hře Fortnite.

Přečtěte si více: Další informace: Vedoucí pracovníci Hasbra, Playboye, Prady a dalších společností představují své plány v oblasti "metaversa". Zde jsou hlavní poznatky z naší analýzy 158 zmínek v hovorech s investory.

Jako příklad společnosti, která simuluje prostředí ve prospěch průmyslových odvětví, jako jsou vodohospodářské služby, uvedla společnost Trimble, která vytváří vysoce podrobné digitální mapy infrastruktury. "Myslím, že jde o mnohem víc než jen o spotřebitelský nápad," řekla.

Wood se stal v roce 2020 investorskou hvězdou díky velkým sázkám na Teslu a další rychle rostoucí technologické společnosti. Fond ETF Innovation společnosti Ark Invest vzrostl v roce 2020 o více než 140 %, když akcie technologických firem prudce vzrostly, protože vlády a centrální banky napumpovaly do ekonomik hotovost.

V roce 2021 však Woodovy sázky nebyly tak úspěšné, protože investoři dávali přednost akciím, které mají tendenci si vést lépe, když je hospodářský růst a inflace silnější, jako jsou energetické společnosti a banky. ETF Ark Innovation se za celý rok propadl o zhruba 20 %, zatímco ETF Ark Genomic Revolution o více než 35 %.

Přestože někteří investoři jsou z metaverza nadšeni, mnozí jsou skeptičtí a poukazují na to, že lidé hrají hry ve virtuálních světech už léta, a proto tato myšlenka není zdaleka tak revoluční.

Raj Gokal, spoluzakladatel kryptoměnové sítě solana, minulý týden na Twitteru napsal: "Obávám se, že metaverze je (v celém odvětví) přeceňována. Tolik humbuku jsem v mainstreamových médiích kolem nevydaného produktu nebo kategorie produktů neviděl snad nikdy."

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články