Foto: Unsplash

Suze Ormanová: Tohle je "investice číslo 1"

Inflace je na historicky nejvyšších hodnotách, mnohem vyšších, než jaké Spojené státy zaznamenaly od počátku 80. let minulého století. V pátek 10. června budou investoři a ekonomové bedlivě sledovat, kdy Úřad pro statistiku práce zveřejní svou nejnovější zprávu o indexu spotřebitelských cen, který měří průměrnou změnu cen, jež spotřebitelé platí za běžné zboží a služby v průběhu času.

Někteří odborníci se domnívají, že inflace by mohla vykazovat známky ochlazení, ale Suze Orman, moderátorka podcastu "Women & Money ... and Everyone Smart Enough to Listen" a spoluzakladatelka společnosti SecureSave, která se zabývá nouzovým spořením, s tím nesouhlasí.

"Osobně se domnívám, že tato inflace tu ještě nějakou dobu zůstane," řekla Ormanová, která se připojila k hlavní zpravodajce CNBC pro osobní finance Sharon Eppersonové.

Podle Ormanové však existuje způsob, jak na vysoké inflaci vydělat: "Investice číslo 1, kterou by měl mít každý z vás, ať se děje cokoli, je dluhopis [americké státní pokladny] série I."

Když jsou trhy nestabilní, mnoho investorů se obrací k dluhopisům jako k bezpečné investici, protože u dluhopisů je menší pravděpodobnost velkých ztrát než u akcií a úroky, které platí, vám pomohou držet krok s inflací. Pokud naopak držíte své peníze v hotovosti nebo na typickém běžném či spořicím účtu, ztrácejí na hodnotě.

Ormanová doporučuje dluhopisy I, které jsou kryté americkou vládou a neztrácejí hodnotu. Úročí se pevnou i pohyblivou sazbou, která se mění každých šest měsíců. Variabilní sazba se odvíjí od inflace a nyní činí rekordních 9,6 % do října 2022. Pevná sazba je na úrovni 0 %.

A investoři nepotřebují mnoho k tomu, aby začali investovat do dluhopisů I. "Vyrábějí se od 25 dolarů až po 10 000 dolarů, takže neexistuje žádná výmluva, proč by je všichni neměli mít," řekla Ormanová.

Dluhopisy I je nutné zakoupit přímo na internetových stránkách ministerstva financí a jejich hodnota nesmí přesáhnout 10 000 USD na osobu za kalendářní rok. Je tu však jedna výhrada: tyto dluhopisy nemůžete prodat jeden rok po jejich zakoupení.

Pokud během prvních pěti let vlastnictví dluhopisu kdykoli vyberete peníze, čeká vás sankce ve výši tříměsíčního úroku. Nicméně "vzhledem k tomu, že inflace zde pravděpodobně ještě nějakou dobu zůstane, i s tříměsíční úrokovou sankcí ve druhém až pátém roce ..... se to stále vyplatí, věřte tomu nebo ne," řekla Ormanová.

Jiní odborníci s tím souhlasí a doporučují považovat dluhopisy I za krátkodobější investiční nástroj, protože s jejich pomocí můžete přeměnit příjem na bohatství.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Podobné články