Taktika maskování ruských dodávek ropy se podle zprávy používá i pro náklad obilí v Černém moři

Podle vyšetřování listu Financial Times lodě převážející obilí vypínají své transpondéry a přesouvají náklad v Černém moři prostřednictvím přesunů z lodi na loď.

Podle vyšetřování listu Financial Times lodě převážející obilí vypínají své transpondéry a přesouvají náklad v Černém moři prostřednictvím přesunů z lodi na loď.

Tato taktika je podobná té, která se používá k maskování ruských dodávek ropy od doby, kdy prezident Vladimir Putin zahájil invazi na Ukrajinu.

Zpráva přichází v době, kdy Ukrajina obvinila Rusko z drancování svého obilí a jeho vývozu. Podle FT ukrajinská policie tvrdí, že Rusko využívá přístavy na Krymu, části Ukrajiny, kterou Moskva nezákonně anektovala v roce 2014, k pašování ukradeného obilí z Ukrajiny. Využívání Krymu jako odrazového můstku pro zásilky bylo nezákonné již kvůli sankcím uvaleným po anexi Ruska.

FT uvedl, že nezjistil přímé důkazy o tom, že by obilí, které bylo z Krymu vyvezeno, bylo uloupeno z Ukrajiny, a poznamenal, že je obtížné prokázat krádež obilí, protože může být snadno smícháno s legálně získanými produkty.

FT však poukázal na satelitní snímky společnosti Planet Labs, které ukazují jiný kurz ruského nákladu, než Moskva tvrdí, a dodal, že lodě mění dokumenty a vypínají lokalizační zařízení, aby skryly svůj původ nebo cíl.

Satelitní snímky společnosti Planet Labs podle FT také ukazují významné přesuny z lodi na loď v blízkosti ruského černomořského přístavu Port Kavkaz.

Podobná taktika se objevila i v případě ruských dodávek ropy. Zatímco část ropného průmyslu se vyhýbá obchodním stykům s Moskvou, jiní své transakce tají.

Jak minulý týden informovala agentura Bloomberg, v blízkosti portugalských Azorských ostrovů zmizelo ze sledovacích systémů několik ruských ropných tankerů. Vypnutí sledovacího signálu plavidla - známé také jako "ztmavnutí" nebo "temná aktivita" - označilo americké ministerstvo financí za jednu z několika praktik používaných k obcházení sankcí v námořním průmyslu.

Obezřetní kupující se také snažili vyhnout příslušnosti k sankcionované zemi tím, že zamlžovali původ ropy a obchodovali s ropou označenou jako "místo určení neznámé".

Dalším maskovacím trikem je převádění ruské ropy z lodi na loď na volném moři, které obvykle spočívá v tom, že ruská loď vyloží ropu na jiné plavidlo neutrální strany.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články