Tchajwanští držitelé ruských dluhopisů tvrdí, že neobdrželi žádné platby

Dva zdroje uvedly, že někteří tchajwanští držitelé ruských eurobondů neobdrželi úroky splatné 27.

Dva zdroje uvedly, že někteří tchajwanští držitelé ruských eurobondů neobdrželi úroky splatné 27. května poté, co v neděli večer vypršela lhůta pro odklad splátek, což by mohlo Moskvu přivést na cestu k prvnímu velkému selhání po více než sto letech.

Rusko mělo 27. května vyplatit 100 milionů dolarů z kupónů dvou eurobondů - 29 milionů dolarů z dluhopisu denominovaného v eurech na rok 2036 a 71 milionů dolarů z dluhopisu denominovaného v dolarech na rok 2026.

Rozsáhlé sankce, které západní země uvalily na Rusko po jeho invazi na Ukrajinu 24. února, a protiopatření Moskvy tuto zemi téměř vyřadily z globálního finančního ekosystému.

Navzdory množství omezení se Rusku podařilo od invaze na Ukrajinu před posledními platbami úroků uhradit splátky ze sedmi dluhopisů.

Moskva se v posledních dnech snaží najít způsob, jak se vypořádat s nadcházejícími platbami a vyhnout se platební neschopnosti.

Prezident Vladimir Putin minulou středu podepsal dekret o zahájení dočasných postupů a dal vládě 10 dní na výběr bank, které budou provádět platby v rámci nového systému, což naznačuje, že Rusko bude považovat své dluhové závazky za splněné, pokud bude platit držitelům dluhopisů v rublech.

Jeden z tchajwanských zdrojů agentuře Reuters sdělil, že ke dvěma dotyčným eurobondům "nebyla připojena žádná rublová doložka".

"Kupón nelze vyplatit v rublech," dodal zdroj.

Ruský dluh tvoří méně než půl procenta tchajwanských dluhopisů.

Moskvě hrozí platební neschopnost od doby, kdy jí západní mocnosti kvůli invazi na Ukrajinu zmrazily stovky miliard dolarů z jejích měnových rezerv držených v zahraničí a odřízly velkou část jejího bankovního systému od světových trhů.

Kreml opakovaně prohlásil, že neexistuje žádný důvod pro platební neschopnost Ruska, které však kvůli sankcím nemůže posílat peníze držitelům dluhopisů, a obvinil Západ, že se ho snaží uměle přimět k platební neschopnosti.

Formální platební neschopnost by sice byla do značné míry symbolická vzhledem k tomu, že Rusko si v současné době nemůže a díky bohatým příjmům z ropy a plynu ani nepotřebuje půjčovat na mezinárodní úrovni, ale stigma by pravděpodobně zvýšilo jeho náklady na půjčky v budoucnu.

Snaha země vyhnout se prvnímu velkému selhání v oblasti mezinárodních dluhopisů od bolševické revoluce před více než sto lety narazila na nepřekonatelnou překážku, když Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv amerického ministerstva financí koncem května účinně zablokoval Moskvě platby.

Země obvykle přestanou splácet svůj dluh, když jim v mezinárodních rezervách zbývá jen málo peněz nebo žádné a nemají přístup na trh. Tento případ je však jiný: Před invazí na Ukrajinu byla platební neschopnost Ruska nemyslitelná a země byla hodnocena investičním stupněm.

Od finančního krachu v roce 1998 Rusko nezaznamenalo žádný druh platební neschopnosti a od bolševické revoluce v roce 1917 nezaznamenalo žádný velký mezinárodní nebo "vnější" tržní default.

Rusko má v oběhu mezinárodní dluhopisy v hodnotě přibližně 40 miliard dolarů, z nichž přibližně polovinu drží zahraniční investoři.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články