Autor: Adam Spáčil

Téměř dva roky po meme akciové revoluci se retailoví obchodníci drží, i když volatilita v roce 2022 trhům uškodila

Po krátkodobé letní rallye skončil akciový trh v srpnu se skepsí. Dva roky poté, co na trh vstoupil houf býků oplývajících penězi ze stimulačních fondů, však nic nenasvědčuje tomu, že by uvadající volatilita v roce 2022 snížila optimismus drobných investorů, a to i přesto, že meme akcie a širší trh v roce 2022 bojují.

Po krátkodobé letní rallye skončil akciový trh v srpnu se skepsí.

Dva roky poté, co na trh vstoupil houf býků oplývajících penězi ze stimulačních fondů, však nic nenasvědčuje tomu, že by uvadající volatilita v roce 2022 snížila optimismus drobných investorů, a to i přesto, že meme akcie a širší trh v roce 2022 bojují.

Přes medvědí obrat profesionálních obchodníků, kteří se s přetrvávající volatilitou dostávají do defenzivy, ti nejvíce býčí účastníci maloobchodu stále prosazují světonázor "diamantových rukou".

Jinými slovy, nikdy neprodávejte.

Tento konzistentní býčí postoj některé pozorovatele mátl, ale možná existuje vysvětlení pro postoje trvalých býků mezi maloobchodními obchodníky: akcie prostě ještě neklesly natolik, aby je to vyděsilo.

Pro mnoho investorů, kteří vstoupili na trh a kteří často navštěvují fóra, jako je dnes již proslulé Wall Street Bets, je volatilita součástí hry, což je podle odborníků také důsledek toho, že mnoho mladých investorů nikdy nezažilo recesi, když investovali na akciovém trhu.

Dan Suzuki, zástupce CIO investičního manažera RBA, řekl deníku Insider, že investoři, kteří zaplavili trh penězi ze stimulačních programů, jsou stále schopni sázet na své oblíbené akcie i poté, co přestaly chodit pandemické šeky a inflace se vyšplhala na 40letá maxima.

"Rozvahy domácností jsou stále plné hotovosti a akciový trh zatím neklesl natolik, aby se investoři vzdali naděje, nebo dokonce vymazali zisky z posledních několika let," řekl Suzuki. "V tomto smyslu se mnozí investoři stále považují za hráče s 'domácími penězi'."

Přes brutální vzestupy a pády trhu v roce 2022 činily čisté toky drobných investorů na akciový trh podle údajů společnosti Vanda Research v první polovině roku v průměru 1,3 miliardy dolarů denně. Od roku 2020 nebyl zaznamenán žádný den se zápornými retailovými toky - a ve skutečnosti měli retailoví investoři tendenci zvyšovat nákupy akcií ve dnech, kdy trh ztrácel, což ukazuje na přístup "buy the dip", který byl charakteristickým znakem boomu retailového investování v pandemické éře.

Jinými slovy, volatilita je spíše příležitostí k nákupu než rizikem, které je třeba řídit.

"Myslím, že to, co vidíme, je vlastně zcela normální, když vezmeme v úvahu silnou tendenci investorů v poslední době. Investoři byli na základě svých zkušeností z posledních deseti let naučeni, že se vždy vyplatí nakupovat poklesy," řekl Suzuki.

Tyto zkušenosti mohou být také zodpovědné za zaplavení trhu přílišnou důvěrou, uvedl ekonom a sociolog Andrew Simonov. Říká, že mnoho investorů, kteří profitovali z pandemických vzestupů, se může domnívat, že jsou v obchodování zkušenější, než ve skutečnosti jsou.

To je činí náchylnějšími k podcenění rizika, řekl Simonov - což by se mohlo ukázat jako obzvláště nebezpečné v případě plnohodnotné recese.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články