Autor: Radka Guzi

Těžba ropy roste, protože OPEC+ se drží lednového zvýšení produkce

OPEC a jeho spojenci těžící ropu se ve čtvrtek rozhodli v lednu zvýšit těžbu o 400 000 barelů denně.

OPEC a jeho spojenci těžící ropu se ve čtvrtek rozhodli v lednu zvýšit těžbu o 400 000 barelů denně. Setkání mezi aliancí, známou jako OPEC+, bylo horlivě očekáváno v době, kdy se objevila nová varianta omikronů, která by mohla narušit poptávku. OPEC+ ve svém prohlášení uvedl, že neprodleně upraví výrobní politiku, pokud se podmínky na trhu změní.

Producenti ropy z OPEC a mimo OPEC, vlivná skupina známá jako OPEC+, se ve čtvrtek rozhodli dodržet dříve dohodnutý plán zvýšení těžby o 400 000 barelů denně v lednu. Aliance však v prohlášení uvedla, že je vše ještě v jednání, což znamená, že mohou téměř okamžitě provést úpravy, pokud by se současné podmínky na trhu změnily.

Setkání aliance

Na velmi očekávaném setkání se energetická aliance potkala prostřednictvím videokonference, aby rozhodla, zda setrvat u svého plánu uvolnit více ropy na trh, nebo omezit dodávky kvůli obavám z omikronové varianty Covid-19. Mezi další problémy na stole patřilo uvolnění strategických rezerv vedené Spojenými státy od zemí dovážejících ropu a možný návrat Íránu na ropné trhy.

Cena ropy

Ropa stáhla své brzké ztráty a obchodovala v zelených číslech hned po oznámení, o kterém se někteří domnívali, že již bylo na trhu oceněno.

Mezinárodní benchmarkové futures na ropu Brent vzrostly o 1,16 %, neboli 80 centů, na konci dne na 69,67 dolaru za barel. U.S. West Texas Intermediate futures se ustálily o 1,4 %, neboli 93 centů, výše na 66,50 dolaru za barel.

Energetičtí analytici obecně očekávali, že OPEC+ bude pokračovat ve svém současném plánu zvýšit měsíční těžbu o 400 000 barelů denně. Někteří se však ptali, zda může být skupina v pokušení udělat si pauzu, aby zhodnotila trh po období zvýšené cenové volatility.

Futures na ropu Brent se propadly o více než 10 dolarů od minulého čtvrtka, kdy se začalo mluvit o vzniku omikronové varianty Covid-19. Světová zdravotnická organizace uvedla, že bude trvat týdny, než pochopí, jak může tato varianta ovlivnit diagnostiku, terapeutika a vakcíny.

Důvody zvýšení těžby ropy

OPEC+ má uzavřenou dohodu o přidání 400 000 barelů měsíčně ke globálním zásobám, protože postupně ruší loňské rekordní snížení dodávek zhruba o 10 milionů barelů denně. Saúdská Arábie naznačila, že skupina pravděpodobně bude pokračovat v této těžební politice, zatímco Rusko začátkem tohoto týdne uvedlo, že na trhu s ropou nebude potřeba naléhavých opatření.

Tlak na zvýšení nabídky

Zasedání OPEC+ přichází po období zvýšeného napětí kvůli vysokým cenám ropy mezi USA a jejich spojenci v Perském zálivu, zejména Saúdskou Arábií. Americký prezident Joe Biden oznámil 23. listopadu koordinované uvolnění ropy mezi USA, Indií, Čínou, Japonskem, Jižní Koreou a Spojeným královstvím, aby se pomohlo ochlazení trhu.

Podle plánu má USA uvolnit 50 milionů barelů ze strategických ropných rezerv. Z toho celkem 32 milionů barelů bude výměnou během několika příštích měsíců, zatímco 18 milionů barelů bude urychlením dříve povoleného prodeje. Tento krok byl vyvolán poté, co OPEC+ opakovaně ignoroval tlak USA na zvýšení dodávek ropy, aby zastavil prudce rostoucí ceny pohonných hmot.

Zdroje:

cnbc.com

freepik.com

Nejnovější články