Toto jsou země historicky odpovědné za klimatickou krizi

Komplexní analýza celkového množství emitovaného oxidu uhličitého od začátku průmyslové revoluce ukazuje, které země mají největší historickou odpovědnost za klimatickou krizi.

Komplexní analýza celkového množství emitovaného oxidu uhličitého od začátku průmyslové revoluce ukazuje, které země mají největší historickou odpovědnost za klimatickou krizi.

USA - do určité vzdálenosti - jsou zodpovědné za největší podíl emisí CO2 od roku 1850 do současnosti, podle analýzy zveřejněné v úterý výzkumnou skupinou Carbon Brief.

Bylo zjištěno, že USA vypustily od roku 1850 509 gigatonů CO2, což představuje přibližně 20% celosvětového objemu. Bylo zjištěno, že Čína je relativně vzdálená sekunda s 11%, následovaná Ruskem (7%), Brazílií (5%) a Indonésií (4%).

Německo a Spojené království představovaly 4%, respektive 3% celosvětového součtu, přestože tyto historické emise nezahrnovaly zámořské emise pod koloniální vládou.

Data z Carbon Brief poprvé zahrnují emise z ničení lesů a další změny ve využívání půdy spolu se spalováním fosilních paliv. Tento přírůstek výrazně mění žebříček top 10 ve srovnání s údaji zveřejněnými v roce 2019.

Rovněž zdůrazňuje, že svět nyní projel 85% rozpočtu na CO2, což by poskytlo 50% šanci omezit vytápění na 1,5 stupně Celsia nad úroveň před průmyslovou revolucí, což je ambicióznější cíl Pařížské dohody z roku 2015.

Přiřazením národní odpovědnosti kumulativním emisím CO2, kdy tato zjištění zdůrazňují potřebu silně znečišťujících zemí drasticky a naléhavě dekarbonizovat své ekonomiky, aby splnily požadavky klimatické nouze. Světoví lídři jsou pod obrovským tlakem, aby tyto změny uskutečnili na kriticky důležitém summitu OSN o klimatu, známém jako COP26, ve skotském Glasgowě příští měsíc.

Proč na tom záleží?

Carbon Brief poznamenává, že historická odpovědnost za změnu klimatu „je dnes jádrem diskusí o klimatické spravedlnosti“. Důvodem je to, že kumulativní množství CO2 emitovaného od roku 1850 je úzce spojeno se 1,2 stupně Celsia globálního vytápění, ke kterému již došlo.

Existuje přímý vztah mezi celkovým množstvím CO2, uvolněného lidskou činností a intenzitou globálního oteplování.

A co víc, mezi uvolněním emisí CO2 existuje časové zpoždění a množství oteplení, které v konečném důsledku způsobí. To znamená, že CO2 vypuštěný před stovkami let i nadále přispívá k oteplování planety. Výsledkem je, že národy s nízkými příjmy, které se snaží chránit před rozpadem klimatu, opakovaně naléhaly na země, které zbohatly na fosilních palivech, aby nabídly finanční pomoc s tím, že jsou nyní zatíženy největší odpovědností jednat. Generální tajemník OSN Antonio Guterres tuto výzvu zopakoval s tím, že se národy s vysokými příjmy musí chopit vedení, zatímco švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová nedávno nastolila otázku historické odpovědnosti.

S odkazem na žebříček Carbon Brief pro rok 2019, kde bylo zjištěno, že USA jsou největším kumulativním znečišťovatelem emisí CO2 od roku 1750, Thunberg prostřednictvím Twitteru uvedl, že „být na seznamu mezi největšími historickými producenty emisí rozhodně nevypovídá o vaší výhodě jako o „klimatického vůdce".

Americký prezident Joe Biden minulý měsíc řekl Valnému shromáždění OSN, že bude spolupracovat s Kongresem na zdvojnásobení prostředků do roku 2024 na 11,4 bilionu dolarů, aby pomohl národům s nízkými příjmy vypořádat se s klimatickou krizí.

Tento krok někteří uvítali jako prostředek, který pomohl dosáhnout před více než deseti lety globálního cíle 100 miliard dolarů ročně na podporu klimatických opatření v zemích s nízkými příjmy do roku 2020. Kritici tvrdí, že Bidenův slib stále výrazně zaostává za tím, co USA dluží.

Přední světoví vědci v oblasti klimatu vydali své dosud nejstrašnější varování před prohlubující se klimatickou krizí 9. srpna, což naznačuje, že omezení globálního vytápění na 1,5 stupně Celsia by bylo v příštích dvou desetiletích nedosažitelné, aniž by došlo k okamžitému, rychlému a velkému snížení skleníkových plynů emise.

A co se týče počtu obyvatel?

Analýza publikovaná společností Carbon Brief, která je financována Evropskou nadací pro klima, hodnotila údaje ve vztahu k velikosti populace, přičemž Čína a Indie v žebříčku klesaly. Výzkumná skupina hodnotila kumulativní emise země dvěma různými způsoby a poskytla výrazně odlišné výsledky.

Jeden přístup každoročně hodnotí klimatické emise země a dělí je počtem lidí, kteří v té době v zemi žijí, což by podle zprávy ve zprávě implicitně přisoudilo odpovědnost za minulost těm, kteří dnes žijí. Druhý scénář bere emise země na obyvatele v každém roce a sčítá je v průběhu času, přičemž dává stejnou váhu populacím minulosti i současnosti.

V prvním případě Kanada, USA a Estonsko představují tři nejlepší země pro kumulativní emise od roku 1850 do roku 2021. Nový Zéland, Kanada a Austrálie tvoří druhý přístup týkající se kumulativního počtu emise na obyvatele.

Při účtování kumulativních emisí 20 nejlepších zemí, vzhledem k velikosti populace, je několik z 10 nejlepších kumulativních emisí pozoruhodných v jejich nepřítomnosti, včetně Číny, Indie, Brazílie a Indonésie.

Analýza říká o těchto čtyřech zemích představující 42% světové populace, ale pouze 23% kumulativních emisí od roku 1850 do roku 2021.

Zdroje: cnbc.com; freepik.com

Nejnovější články