Turecká centrální banka právě překvapivě snížila úrokové sazby, přestože inflace se pohybuje kolem 80 %

Turecká centrální banka ve čtvrtek snížila svou základní úrokovou sazbu o 1 procentní bod, což byl nečekaný krok, který poslal liru níže vůči americkému dolaru, protože míra inflace v této zemi se blíží 80 %.

Turecká centrální banka ve čtvrtek snížila svou základní úrokovou sazbu o 1 procentní bod, což byl nečekaný krok, který poslal liru níže vůči americkému dolaru, protože míra inflace v této zemi se blíží 80 %.

Došlo k "určité ztrátě dynamiky ekonomické aktivity" a brzy by měl nastat proces dezinflace, uvedla Centrální banka Turecké republiky v prohlášení o svém rozhodnutí o snížení sazeb. Základní úroková sazba byla snížena ze 14 % na 13 %, což vyvrátilo očekávání všech 21 ekonomů v průzkumu agentury Bloomberg, kteří neočekávali žádnou změnu sazeb.

Dolar vůči turecké měně posílil, když vzrostl až o 0,9 % na 18,1185 a lira se tak ocitla poblíž rekordního minima vůči zelené měně.

"Chcete vědět, kdo dnes vrazí do trhu hodně peněz? Turecká centrální banka," uvedl ve svém příspěvku na Twitteru John Kicklighter, hlavní stratég společnosti DailyFX.com. "Dnešní překvapivé snížení o 100 bb na 13 % (navzdory inflaci ~80 %) *pouze* posunulo $USDTRY o 0,8 % nahoru."

Rozhodnutí Výboru pro měnovou politiku vedeného guvernérem Sahapem Kavciogluem bylo učiněno v době, kdy inflace za 12 měsíců do července činila 79,6 %, částečně kvůli rostoucím nákladům na energie. Ceny energií ve světě letos prudce vzrostly v důsledku invaze hlavního producenta ropy Ruska na Ukrajinu.

"Výbor očekává, že proces dezinflace bude zahájen na základě přijatých a rozhodně prováděných opatření k posílení udržitelné cenové a finanční stability spolu s řešením probíhajícího regionálního konfliktu," uvedla centrální banka.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se důrazně staví proti zvyšování sazeb a tlačí na centrální banku, aby sazby udržovala na nízké úrovni. Depreciace liry by však mohla zhoršit tureckou inflaci zdražením dovozu, zejména proto, že země zůstává závislá na zámořských energetických produktech.

Mezitím došlo k nárůstu dovozu ruské ropy v přístavech v Turecku a dalších zemích středomořského regionu, který na začátku srpna dosáhl několikatýdenních maxim.

"Je důležité, aby finanční podmínky zůstaly příznivé pro zachování dynamiky růstu průmyslové výroby a pozitivního trendu v oblasti zaměstnanosti v období rostoucí nejistoty ohledně globálního růstu i eskalace geopolitického rizika," uvedla centrální banka.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články