Autor: Adam Spáčil

Twitter stoupá, protože investoři sledují zvýšenou pravděpodobnost, že Elon Musk uzavře dohodu o koupi této společnosti

Akcie Twitteru ve středu vyskočily až o 4 % poté, co Elon Musk ve zprávě pro Komisi pro cenné papíry a burzy zveřejnil, že v posledních dnech prodal akcie Tesly v hodnotě 7 miliard dolarů.

Akcie Twitteru ve středu vyskočily až o 4 % poté, co Elon Musk ve zprávě pro Komisi pro cenné papíry a burzy zveřejnil, že v posledních dnech prodal akcie Tesly v hodnotě 7 miliard dolarů.

Wall Street vnímá Muskův prodej Tesly jako pozitivum pro šance Twitteru na dokončení fúze s Muskem poté, co soudce rozhodl, že soudní proces mezi nimi začne v říjnu.

"Ulice a právní experti napříč všemi obory považují Twitter za společnost, která má "silnou železnou pěstí navrch", když na podzim vstupuje do soudní bitvy v Delaware po měsících tohoto fiaska a noční můry odehrávající se od dubna," uvedl ve středeční zprávě analytik společnosti Wedbush Dan Ives. "Představenstvo Twitteru drží Muskovy nohy na uzdě, aby dokončil dohodu za dohodnutou cenu."

Podle Muskova tweetu měl jeho prodej "zabránit nouzovému prodeji akcií Tesly" v "doufejme nepravděpodobném případě, že Twitter donutí tuto dohodu uzavřít *a* někteří kapitáloví partneři se nedostaví". Musk v uplynulém roce prodal akcie Tesly v hodnotě více než 30 miliard dolarů, ale uvedl, že pokud se jeho dohoda s Twitterem rozpadne, akcie Tesly nakoupí.

Potenciál, že se tak stane, závisí na blížícím se soudním jednání Muska s Twitterem, které by mohlo tlačit na obě společnosti, aby se dohodly na vyrovnání v podobě Muskova zaplacení odstupného. Ať už se stane cokoli, zdá se téměř nemožné, že by Musk mohl od dohody o koupi Twitteru odstoupit, aniž by vykašlal několik miliard dolarů.

Musk v dubnu podepsal smlouvu o koupi Twitteru za 54,20 dolaru za akcii, tedy za 44 miliard dolarů. Součástí smlouvy bylo, že se Musk vzdává svých práv na řádnou kontrolu transakce. Krátce po uzavření dohody začal Musk pochybovat o počtu botů na platformě Twitter a obvinil vedení společnosti z falšování čísel.

Investoři jsou nakonec stále skeptičtí k tomu, že se dohoda mezi Twitterem a Muskem uskuteční, protože rozpětí mezi současnou cenou akcií Twitteru a odkupní cenou 54,20 USD za akcii činí 20 %, což je přibližně trojnásobek typického rozpětí arbitráže při fúzi brzy převzaté společnosti.

Od začátku roku akcie Twitteru klesly jen o 1 % a od svého minima v polovině července vzrostly o více než 35 %.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články