U jihozápadního Španělska krouží lodě, které čekají na vykládku zkapalněného zemního plynu, a ukazuje to na další komplikaci v evropské krizi se zemním plynem

Evropa dováží velké objemy zkapalněného zemního plynu (LNG), aby se zásobila před očekávanou tuhou zimou, protože Rusko zpomaluje dovoz zemního plynu na kontinent.

Evropa dováží velké objemy zkapalněného zemního plynu (LNG), aby se zásobila před očekávanou tuhou zimou, protože Rusko zpomaluje dovoz zemního plynu na kontinent. Komplikace ohledně skladování by však mohly toto úsilí zmařit.

Situace, která se v současné době odehrává ve Španělsku, poukazuje na problém se skladovací kapacitou LNG, což je přechlazená verze zemního plynu, kterou lze přepravovat na lodích na dlouhé vzdálenosti.

Společnost Kpler, poskytovatel energetických dat, uvedla pro Insider, že v Cádizském zálivu na jihozápadě Španělska se v současné době zdržuje sedm lodí, které čekají na vykládku v terminálu v Huelvě.

Poskytovatel údajů o lodích VesselsValue sdělil deníku Insider, že jedna z lodí - tanker na zkapalněný zemní plyn s kapacitou 174 000 miliard metrů krychlových paliva - čeká v zátoce již asi 33 dní.

Španělský provozovatel národní sítě zemního plynu Enagas v pondělním prohlášení uvedl, že existuje "nesoulad" mezi očekávanou poptávkou a nabídkou.

V prohlášení - které bylo nazváno "vyhlášení mimořádné provozní situace" - se uvádí, že ve všech jeho terminálech LNG jsou "velmi vysoké zásoby" a že se očekává, že to ovlivní provoz nejméně do prvního listopadového týdne.

Všechny lodě, které si rezervovaly slot pro vykládku LNG, ji budou moci provést, ale může dojít ke zpoždění, uvedla pro Insider osoba obeznámená se situací.

O lodích čekajících ve Španělsku se v energetických kruzích horlivě diskutuje, uvedl Viktor Katona, energetický analytik společnosti Kpler.

To proto, že Španělsko má největší evropskou síť šesti terminálů pro znovuzplyňování LNG - zařízení, která mění zkapalněné palivo zpět na plyn - uvedl Katona. Pokud Španělsko dosahuje své maximální kapacity, mohl by tak učinit i zbytek Evropy, přestože v hlavních evropských zemích LNG, jako je Velká Británie, Francie a Nizozemsko, nyní tolik lodí nevisí, řekl.

Evropa podle údajů společnosti Kpler v roce 2022 již dovezla přibližně 192 milionů metrů krychlových LNG, což je o 25 % více než za celý rok 2021.

Enagas ve svém pondělním prohlášení uvedl, že nesoulad mezi nabídkou a poptávkou "není izolovaný od španělské plynárenské soustavy, ale opakuje se i v dalších zemích kolem nás."

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články