Autor: Filip Kejval

Uber, Lyft a DoorDash se propadají, protože Bidenova administrativa navrhuje pravidlo pro "gig pracovníky", které usnadňuje cestu k plnohodnotným zaměstnancům

Akcie společností DoorDash, Lyft a Uber, které se zabývají gigovou prací, v úterý klesly poté, co ministerstvo práce představilo návrh, jak mají společnosti klasifikovat pracovníky.

Akcie společností DoorDash, Lyft a Uber, které se zabývají gigovou prací, v úterý klesly poté, co ministerstvo práce představilo návrh, jak mají společnosti klasifikovat pracovníky.

Navržené pravidlo by založilo určení, zda pracovníka klasifikovat jako dodavatele nebo zaměstnance, na širokém posouzení, například zda je gigová práce "nedílnou" součástí podnikání společnosti.

To by mohlo usnadnit cestu k překlasifikování řidičů z nezávislých smluvních partnerů na plnohodnotné zaměstnance, což by s sebou neslo další náklady a požadavky.

Společnosti dlouhodobě tvrdí, že klasifikace jako smluvní partner je pro jejich řidiče atraktivnější, a často poukazují na výhody flexibilních rozvrhů. Obhájci práce však tvrdí, že tato praxe je pouze snahou udržet nízké náklady společnosti a zabránit zaměstnancům v odborovém sdružování nebo v získání nároku na zdravotní péči zaměstnavatele.

Akcie společnosti Uber se v poledním obchodování propadly o 7,6 % na 25,43 USD, zatímco akcie společnosti DoorDash klesly o 3 % na 46,21 USD a akcie společnosti Lyft se propadly o 7,4 % na 11,86 USD.

Bidenova administrativa v loňském roce podnikla kroky ke změně klasifikace tím, že zrušila Trumpovo pravidlo, které usnadňovalo zaměstnavatelům pracujícím na zakázku klasifikovat pracovníky jako dodavatele. Následná soudní bitva nakonec potvrdila platnost ustanovení z Trumpovy éry.

Namísto toho, aby Bidenova administrativa počkala, až se projeví všechny důsledky Trumpova pravidla ministerstva práce, uvedla ve svém oznámení ve Federálním rejstříku, že nyní přikročí ke zrušení tohoto pravidla.

Změna musí ještě plně projít regulačním procesem, který zahrnuje připomínky a podněty veřejnosti, než bude oficiálně přijata.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články