Ukrajina tvrdí, že v bojích v Chersonu zahynuly desítky Rusů

Ukrajinská armáda v sobotu oznámila, že v bojích v Chersonské oblasti, která je ohniskem kyjevské protiofenzívy na jihu země a klíčovým článkem zásobovacích tras Moskvy, zabila desítky ruských vojáků a zničila dva muniční sklady.

Ukrajinská armáda v sobotu oznámila, že v bojích v Chersonské oblasti, která je ohniskem kyjevské protiofenzívy na jihu země a klíčovým článkem zásobovacích tras Moskvy, zabila desítky ruských vojáků a zničila dva muniční sklady.

Podle jižního velení armády byla přerušena železniční doprava do Chersonu přes řeku Dněpr, což může dále izolovat ruské síly západně od řeky od zásobování na okupovaném Krymu a na východě.

Ukrajina v posledních týdnech použila Západem dodávané raketové systémy dlouhého doletu k vážnému poškození tří mostů přes řeku Dněpr, čímž odřízla město Cherson a - podle hodnocení britských obranných představitelů - učinila ruskou 49. armádu umístěnou na západním břehu řeky velmi zranitelnou.

"Provoz přes železniční most přes Dněpr není možný," uvedlo v prohlášení velení jižní Ukrajiny.

Podle ní bylo v pátečních bojích v Chersonské oblasti, prvním velkém městě, které Rusové po invazi 24. února dobyli, zničeno více než 100 ruských vojáků a sedm tanků.

První náměstek předsedy Chersonské oblastní rady Jurij Sobolevskij vyzval obyvatele, aby se nepřibližovali k ruským muničním skladům.

"Ukrajinská armáda se vrhá na Rusy a to je teprve začátek," napsal na Telegramu.

Proukrajinský gubernátor Chersonské oblasti Dmytro Butrij uvedl, že obzvláště těžce byl zasažen Berislavský okres. Berislav leží za řekou severozápadně od vodní elektrárny Kachovka.

"V některých vesnicích nezůstal ani jeden dům, veškerá infrastruktura byla zničena, lidé žijí ve sklepích," napsal v aplikaci Telegram.

Agentura Reuters nebyla schopna tyto zprávy nezávisle ověřit a představitelé Ruskem jmenované správy, která spravuje Chersonskou oblast, začátkem tohoto týdne odmítli západní a ukrajinské hodnocení situace.

Obě strany si v pátek také vyměnily obvinění kvůli raketovému útoku nebo výbuchu, který podle všeho zabil desítky ukrajinských válečných zajatců ve východní Doněcké provincii.

Podle ruského ministerstva obrany bylo ve věznici ve frontovém městě Olenivka, kterou drží Moskvou podporovaní separatisté, zabito 40 a zraněno 75 vězňů. Některá úmrtí potvrdili novináři agentury Reuters přímo ve věznici.

Mluvčí separatistů vyčíslil počet obětí na 53 a obvinil Kyjev, že na věznici mířil raketami HIMARS americké výroby.

Ukrajinské ozbrojené síly odpovědnost odmítly a uvedly, že ruské dělostřelectvo se na věznici zaměřilo, aby zakrylo špatné zacházení s vězni. Ministr zahraničí Dmytro Kuleba prohlásil, že se Rusko dopustilo válečného zločinu, a vyzval k mezinárodnímu odsouzení.

Agentura Reuters nemohla bezprostředně ověřit rozdílné verze událostí.

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) uvedl, že usiluje o přístup na místo a nabídl pomoc při evakuaci zraněných.

Ukrajina obvinila Rusko ze zvěrstev a brutality vůči civilnímu obyvatelstvu po invazi a uvedla, že identifikovala více než 10 000 možných válečných zločinů. Rusko odmítá, že by se zaměřilo na civilisty.

O dohodě o obnovení dodávek obilí z Ukrajiny a zmírnění celosvětové potravinové krize, kterou zprostředkovala OSN, jednali v pátek vrcholní diplomaté Spojených států a Ruska v prvním telefonickém rozhovoru od doby před ruskou invazí do sousední země, která začala 24. února.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov sdělil americkému ministru zahraničí Antony Blinkenovi, že Washington neplní sliby ohledně vynětí potravin ze sankcí, uvedlo ministerstvo zahraničí.

Ruské ministerstvo zahraničí v záznamu telefonátu cituje Lavrova, který Blinkenovi řekl, že Rusko dosáhne všech cílů své "speciální vojenské operace", a uvedl, že dodávky zbraní Západu na Ukrajinu by konflikt pouze protahovaly.

Blinken varoval Lavrova před případnými územními nároky Ruska během jeho války na Ukrajině.

"Svět neuznává anexe. Pokud bude Rusko pokračovat ve svých plánech, uvalíme na něj další značné sankce," řekl.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články