Ukrajina varuje před možnou tragédií v Evropě, pokud Rusko zaútočí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že jakákoli vojenská konfrontace s Ruskem by znamenala "plnou" válku. Po setkání s Borisem Johnsonem se vyjádřil, že jakýkoli konflikt s Ruskem, který by obnášel více než 100.000 vojáků, by ve výsledku ovlivnil celou Evropu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že jakákoli vojenská konfrontace s Ruskem by znamenala "plnou" válku. Po setkání s premiérem Spojeného království Borisem Johnsonem se vyjádřil, že jakýkoli konflikt s Ruskem, který by obnášel více než 100.000 vojáků, by ve výsledku ovlivnil celou Evropu.

  "Bohužel bude to tragédie, pokud začíná eskalace proti našemu státu. To nebude jen válka mezi Ukrajinou a Ruskem - to bude válka dotýkající se celé Evropy," řekl ukrajinský prezident.

V úterý Zelenskyj podepsal vyhlášku, kde chce zvýšit množství ozbrojených sil Ukrajiny o 100 000 vojáků a to v příštích třech letech. Plánuje také  zvýšit vojákům platy.

"Tato vyhláška [byla připravena] ne proto, že brzy budeme mít válku ... ale aby brzy a v budoucnu byl na Ukrajině mír. Nikdo nepotřebuje válku," uvedl Zelenskyj.

Ukrajinský prezident musí šlapat velmi tenkou linii mezi rozsáhlými obavami o možnou konfrontaci s Ruskem. Potřebuje totiž udržet ukrajinské občany a mezinárodní investory v klidu.

Ukrajina sice není členem EU ani vojenské aliance NATO, ale má pro-západní vládu. Ta má bránit tomu, aby nedošlo právě i ke konfliktu s Ruskem. Otázkou ale je, jak moc by NATO bylo ochotno hájit vojensky Ukrajinu. Západ ale i tak varoval Rusko před  sankcemi, pokud zaútočí na Ukrajinu.

Západní vláda byla široce kritizována za to, že došlo k násilnému připojení Krymu k Rusku v roce 2014 a analytici společně kvůli tomu sdílejí obavy, zda nedojde k útoku na Ukrajinu.
 

             Kde stojí Rusko?

 

  • Rusko se opakovaně vyjádřilo, že nemá v plánu napadnout Ukrajinu, ale chce bránit své vlastní bezpečnostní zájmy a to “tváří v tvář tomu, co vidí jako rozšiřování západní armády.    
  •  Hájilo se, že nemá v úmyslu napadnout Ukrajinu a Putin obhájil budování ruských vojsk podél hranic s Ukrajinou tím, že Rusko má právo umístit vojenské nasazení kdekoli se mu zlíbí na svém vlastním území.
  • Rusko také obvinilo západ ze zbytečné "hysterie" ohledně Ukrajiny.
  • Analytici odhadují, že větším cílem Ruska je zastavit Ukrajinu v dialogu se západem. Údajně prý chce, aby udrželo a posílilo svou vlastní sféru vlivu přes dřívější sovětské státy a zastavilo jakoukoli expanzi NATO tam, kde vidí “svůj vlastní dvorek”.

  Rusko učinilo sérii bezpečnostních návrhů v prosinci. Chtělo v nich, aby se NATO dále nerozšiřovalo směrem na východ. U.S. a NATO tyto požadavky odmítly, i když obě strany uvedly, že budou pokračovat v rozhovoru. Cílem je najít kompromisy, tak aby mohly být splněny bezpečnostní zájmy.

 

Zdroje: cnbc.com; unsplash 

Nejnovější články