Autor: Adam Spáčil

Ukrajina získala 270 milionů dolarů ve válečných dluhopisech na podporu armády, zatímco se ke Kyjevu blíží masivní ruský konvoj

Ukrajina se obrátila k tradičnějšímu způsobu financování a vydala válečné dluhopisy, které mají východoevropské zemi pomoci financovat obranu proti Vladimiru Putinovi, protože se ke Kyjevu blíží další ruské jednotky.

Ukrajina se obrátila k tradičnějšímu způsobu financování a vydala válečné dluhopisy, které mají východoevropské zemi pomoci financovat obranu proti Vladimiru Putinovi, protože se ke Kyjevu blíží další ruské jednotky.

Ukrajinské ministerstvo financí na síti LinkedIn uvedlo, že umístilo vojenské dluhopisy v hodnotě 8,1 miliardy hřiven, což je v přepočtu zhruba 270 milionů dolarů. Výnosy z prodeje budou podle tweetu ministerstva "použity k uspokojení potřeb ozbrojených sil Ukrajiny a k zajištění nepřetržitého zabezpečení finančních potřeb státu v době války".

Prodej dluhopisů, který zahrnoval jednoleté dluhopisy s výnosem 11 % a dvouměsíční dluhopisy s výnosem 10 %, se uskutečnil v době, kdy byl poblíž Kyjeva spatřen 40 kilometrů dlouhý vojenský konvoj, zatímco Putinovy síly ostřelovaly ukrajinské hlavní město a další velká města.

Nové válečné dluhopisy jsou jedním z několika kroků, které Ukrajina učinila k financování své obrany proti Rusku, které minulý týden zahájilo invazi v plném rozsahu. Země získala 24,1 milionu dolarů v kryptoměnách a digitálních aktivech, poté, co její oficiální účet na Twitteru zveřejnil adresy digitálních peněženek, kam mohou lidé přispívat. Centrální banka země také zřídila speciální účet, na který mohou lidé z celého světa přispívat finančními prostředky na podporu armády.

Šéf ukrajinského dluhu Jurij Butsa řekl agentuře Bloomberg, že Ukrajina chce přilákat nejen místní měnu, ale také dolary a eura. Uvedl, že Ukrajina jedná s Mezinárodním měnovým fondem a Světovou bankou o mimořádné pomoci a vyhodnocuje další možnosti získávání finančních prostředků, jako je emise zahraničních měn, které by jí pomohly v jejím úsilí.

Ceny většiny ostatních ukrajinských dluhopisů se mezitím obchodují na nejnižších úrovních v historii a podle údajů agentury Bloomberg v úterý dále klesaly. Stalo se tak navzdory pondělním příslibům ministerstva financí investorům, že bude pokračovat ve splácení dluhopisů.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články