Uprostřed vzrušení kolem DeFi dosáhlo Ethereum nového historického maxima

Týden pro kryptoměny začal pozitivně. Ethereum (ETH), druhá největší kryptoměna na světě, v pondělí 8. listopadu za 24 hodin vzrostla o více než 4 %. Bitcoin se mezitím v pondělí vyšplhal o 7 % na cenu 66 250 USD, čímž se posunul zpět k rekordnímu maximu nad 66 900 USD stanovenými koncem října.

Růst Etherea a Bitcoinu

Týden pro kryptoměny začal pozitivně. Ethereum (ETH), druhá největší kryptoměna na světě, v pondělí 8. listopadu za 24 hodin vzrostla o více než 4 %. 

Dosáhla tak svého nového historického maxima nad 4 700 USD a relativně rychlý růst Etherea není v poslední době otázkou pouhého dne, jelikož mezitýdenní vzrůst od minulého pondělí činí necelých 10 %. Podle údajů finex.cz se v pondělí 8. listopadu nakupoval za cenu kolem 4 770 USD. Údaje ze středy vypovídají o mírném poklesu na 4 750 USD.

Bitcoin se mezitím v pondělí vyšplhal o 7 % na cenu 66 250 USD, čímž se posunul zpět k rekordnímu maximu nad 66 900 USD stanovenými koncem října.  Mikkel Morch, výkonný ředitel krypto-hedgeového fondu ARK36, řekl, že cena bitcoinu ve výši 70 000 dolarů se nyní zdá být nevyhnutelná. „Důležité je, že se nezdá, že by nárůst byl řízen finančním pákovým efektem, ale spíše vyplývá ze zvýšené poptávky na spotovém trhu, kde je v současné době velmi malá likvidita na straně prodeje,“ dodal Morch v e-mailu v pondělí. Ve úterý 9. 11. se podobně jako u Etherea cena Bitcoinu vyšplhala na své historické maximum a to zhruba 67 550 USD.

DeFi a Ethereum

Růst Etherea přichází uprostřed stále ještě rostoucího vzruchu okolo DeFi neboli decentralizovaného financování (decentralized finance), což je relativně nový trend na krypto trhu, který se snaží budovat finanční aplikace, jako je půjčování a obchodování na blockchainu.

DeFi se začalo prosazovat již v roce 2020 a začalo být nazýváno “Divokým západem” kryptoměn – hromady počítačových programátorů, kteří se snaží přinést tradiční finanční produkty, jako jsou půjčky, do blockchainu. Teoreticky by si kdokoli mohl půjčovat digitální peníze za konkurenceschopné úrokové sazby, bez účasti prostředníků. Investoři jsou tak lákáni příslibem zisku až dvojciferných procentuálních výnosů z úspor v určitých digitálních tokenech. I díky tomuto příslibu začala loni popularita DeFi stoupat.

Ale jak DeFi aktuálně souvisí s Ethereem? Ethereum je totiž klíčovým hráčem na poli DeFi. Některé z největších služeb DeFi, včetně decentralizované burzy Uniswap (UNI) a půjčovací platformy Aave (AAVE), běží na síti Ethereum. 

A proč je okolo DeFi v poslední době takový rozruch? Inu, s velkým množstvím hacků a podvodů, které letos sužují nejen vesmír kryptoměn, se regulační orgány stále více obávají rizika trestné činnosti a poškození spotřebitelů. 

Sid Powell, spoluzakladatel úvěrové platformy DeFi Maple Finance se nedávno nechal pro CNBC slyšet, že očekává více pozornosti ze strany regulačních orgánů směrem k jeho platformě. 

Již začátkem tohoto roku Wall Street Journal uvedl, že americká komise pro burzu cenných papírů zkoumala burzu Uniswap, přičemž úředníci hledali informace o tom, jak investoři používají platformu a jakým způsobem je prodávána. 

V září úřadující americký kontrolor měny Michael Hsu přirovnal aktivitu DeFi ke kontroverzním praktikám na Wall Street, které vedly k finanční krizi v roce 2008. 

Regulační úředníci zatím řekli jasně  dvě věci: podporují výhody, které může blockchainová technologie poskytnout koncovým uživatelům, ale nejsou připraveni věřit schopnosti sektoru řídit rizika finanční kriminality.


Zdroje: cnbc.com, unsplash.com

Nejnovější články