USA obnovily nejlukrativnější letovou trasu světa

Spojené státy znovu otevřely své hranice pro cestující z Evropy. Tím se na trh vrátila letecká trasa, která ročně před pandemií vydělávala miliardu dolarů.

Spojené státy znovu otevřely své hranice pro cestující z Evropy. Tím se na trh vrátila letecká trasa, která ročně před pandemií vydělávala miliardu dolarů. 

Lety mezi londýnským letištěm Heathrow a newyorským letištěm John F. Kennedy International se po 18 měsících uzavření hranic kvůli pandemii konečně obnovily. Tím se znovu otevřela letová trasa, která před covidovou pandemií každý rok vykazovala desetimístné číslo příjmů.

Britští rivalové aerolinek British Airways a Virgin Atlantic odstartovali společně z Londýna směr New York. Navzdory oslavám ale přichází znovuotevření hlavní trasy v nevhodnou dobu. Počty nakažených covidem v USA, Spojeném království i Evropě rostou a poptávka po letech mezi oběma metropolemi je stále nižší než před pandemií.

Podle údajů společnosti pro cestovní ruch Travelport rezervace letenek do USA dosáhly 70 % úrovně před pandemií. Většinu letenek si koupili Britové, kteří si zarezervovali více letů směřujících do USA než ostatní cestující z Evropy dohromady. Většinu rezervací si zajistily páry a rodiny. 

Bez ohledu na nižší poptávku je znovuotevření hranic vítanou zprávou pro americkou ekonomiku, která podle US Travel Association kvůli omezení cestování vykazovala týdenní ztráty ve výši 1,5 miliardy dolarů během uzavření hranic. 

Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) předpovídá, že ztráty leteckých společností na celém světě překročí 200 miliard dolarů. „Je skvělé vidět, jak se cestování konečně pomalu obnovuje,“ řekl agentuře Bloomberg ke znovuotevření hranic generální ředitel IATA Willie Walsh. „Skutečnost, že se USA uzavřely před Evropou, totiž dala mnoha dalším zemím signál, že mohou ponechat své hranice uzavřené,“ dodal.

Podle agentury Bloomberg zvyšuje společnost British Airways do konce zimy počet letů z londýnského letiště Heathrow až na šest denně. Očekává se, že z otevřených hranic budou těžit také aerolinky jako Deutsche Lufthansa a United Airlines, protože se cestující vracejí na trasy mezi Londýnem, Paříží a Frankfurtem a hlavními destinacemi v USA jako je vedle New Yorku i Chicago a Los Angeles. 

Nová pravidla umožňují leteckou dopravu z dříve omezených zemí, pokud má cestující doklad o očkování a současně i negativní test na COVID-19. 

Zdroje: bloomberg.com, unsplash

Nejnovější články