USA omezí obchod s Čínou u některých firem

Amerika omezila obchod s dalšími čínskými společnostmi kvůli obavám týkajících se národní bezpečnosti a zahraniční politiky.

Washington říká, že některé z firem pomáhají rozvíjet program kvantových počítačů čínské armády. Tento poslední krok přichází v době, kdy roste napětí mezi USA a Čínou ohledně statusu Tchaj-wanu a dalších problémů.

Obchod byl mezi body, o kterých se diskutovalo na virtuálním summitu mezi vůdci obou zemí na začátku tohoto měsíce. Na takzvaný „seznam entit“ bylo přidáno osm technologických firem se sídlem v Číně za jejich údajnou roli při pomoci čínské armádě při kvantovém výpočetním úsilí a při získávání nebo pokusu „získat položky amerického původu na podporu vojenských aplikací“. Tento seznam entit se od předchozí Trumpovy administrativy stále více používá z důvodů národní bezpečnosti. Americké ministerstvo obchodu také uvedlo, že na seznam bylo přidáno 16 jednotlivců a subjektů působících v Číně a Pákistánu kvůli jejich zapojení do „nezabezpečených jaderných aktivit Pákistánu nebo programu balistických raket“.

Na seznam bylo přidáno celkem 27 nových subjektů z Číny, Japonska, Pákistánu a Singapuru. Samostatně byl na seznam vojenských koncových uživatelů ministerstva přidán Moskevský institut fyziky a technologie, ačkoli seznam neuváděl žádné další podrobnosti kromě toho, že vyrobil vojenské vybavení.

Nové seznamy pomohou zabránit tomu, aby americká technologie podporovala rozvoj čínského a ruského „vojenského pokroku a aktivit souvisejících s nešířením zbraní, jako jsou nechráněné pákistánské jaderné aktivity nebo program balistických raket,“ uvedla ministryně obchodu Gina Raimondo v prohlášení.

Potenciální dodavatelé firmám na seznamu nyní budou muset požádat o licenci, než budou moci znovu prodávat do Ameriky, přičemž žádosti budou pravděpodobně zamítnuty.

Čínský telekomunikační gigant Huawei byl přidán na seznam v roce 2019 kvůli tvrzení, že představuje riziko pro národní bezpečnost USA. Tento krok ji odřízl od některých klíčových dodavatelů a ztížil společnosti výrobu mobilních telefonů. Čínská vláda již dříve popřela, že by se účastnila průmyslové špionáže.

 

 

Zdroje: bbc.com, Pexels

Nejnovější články