USA se chystají evakuovat své velvyslanectví na Ukrajině kvůli obavám z ruské invaze

USA se chystají evakuovat svou ambasádu v Kyjevě, protože představitelé západních tajných služeb varují, že ruská invaze na Ukrajinu se rychle blíží.

USA se chystají evakuovat svou ambasádu v Kyjevě, protože představitelé západních tajných služeb varují, že ruská invaze na Ukrajinu se rychle blíží.

Američtí představitelé tvrdí, že ministerstvo zahraničí plánuje v sobotu brzy oznámit, že všichni američtí zaměstnanci na kyjevské ambasádě budou muset opustit zemi před obávanou ruskou invazí. Ministerstvo zahraničí se k tomu nevyjádřilo.

Ministerstvo již dříve nařídilo rodinám zaměstnanců americké ambasády v Kyjevě, aby odešly. Nový krok přichází ve chvíli, kdy Washington zesílil svá varování před možnou ruskou invazí na Ukrajinu.

Představitelé, kteří mluvili pod podmínkou anonymity, protože nebyli oprávněni o této záležitosti veřejně diskutovat, uvedli, že omezený počet amerických diplomatů může být přemístěn na dálný západ Ukrajiny, poblíž hranic s Polskem, které je spojencem NATO, aby si USA mohly udržet diplomatickou přítomnost v zemi.

Krize eskaluje

Pentagon v pátek oznámil, že vyšle do Polska dalších 3 000 vojáků, aby se připojili k 1 700 vojákům, kteří se tam již shromažďují díky americkému závazku vůči spojencům v NATO, kteří se obávají možnosti ruské invaze na Ukrajinu.

Další vojáci opustí své místo ve Fort Bragg v Severní Karolíně během několika příštích dní a měli by být v Polsku začátkem příštího týdne, podle představitele obrany, který poskytl informace podle základních pravidel stanovených Pentagonem. Jsou to zbývající prvky pěší brigády 82. výsadkové divize.

Toto oznámení přišlo krátce poté, co Jake Sullivan, poradce prezidenta Joe Bidena pro národní bezpečnost, vydal veřejné varování pro všechny americké občany na Ukrajině, aby co nejdříve opustili zemi. Sullivan řekl, že ruský prezident Vladimir Putin může dát rozkaz k zahájení invaze na Ukrajinu každým dnem.

Kromě amerických vojáků rozmístěných v Polsku se asi 1 000 amerických vojáků sídlících v Německu přesouvá do Rumunska. Do Německa dorazilo také 300 vojáků velitelství 18. výsadkového sboru, kterému velí generálporučík Michael E. Kurilla.

Američtí vojáci mají cvičit s ozbrojenými silami hostitelské země, ale za žádným účelem nevstupovat na Ukrajinu.

USA již mají asi 80 000 vojáků po celé Evropě na stálých stanicích a v rotačních rozmístěních.

Zdroje: businessinsider.com, unsplash.com

Nejnovější články