USA uvolní zásoby ropy ve snaze snížit ceny

Amerika uvedla, že uvolňuje 50 milionů barelů ropy ze svých zásob ve snaze snížit prudce rostoucí ceny energií a benzínu.

Tento krok probíhá souběžně s dalšími zeměmi, které jsou hlavními spotřebiteli ropy, včetně Číny, Indie, Japonska, Jižní Koreje a Spojeného království.

Americký prezident Joe Biden opakovaně žádal skupinu zemí produkujících ropu OPEC, aby rychleji zvýšily produkci. OPEC se ale držel dohody, že bude zvyšovat produkci pouze postupně. Tvrdí, že se obává, že opětovný nárůst případů koronaviru by mohl snížit poptávku, jak se již stalo na vrcholu pandemie.

Ceny ropy se nedávno dostaly na sedmiletá maxima, uprostřed prudkého nárůstu celosvětové poptávky, když se ekonomiky zotavují z koronavirové krize.

V mnoha zemích to zvýšilo ceny benzínu a účty za energii. Bílý dům ve svém prohlášení uvedl: „Američtí spotřebitelé pociťují dopad zvýšených cen plynu u čerpacích stanic a ve svých účtech za vytápění domů, protože nabídka ropy nedrží krok s poptávkou." Proto prezident Biden využívá všech dostupných nástrojů, aby pracoval na snížení cen a řešení nedostatku dodávek.

V rámci koordinovaného úsilí vláda Spojeného království umožní firmám dobrovolně uvolnit 1,5 milionu barelů ropy ze soukromých zásob. Uvedla, že opatření podpoří globální ekonomické oživení, ale „jakýkoli přínos pro britské řidiče bude pravděpodobně omezený a krátkodobý“.

Indie uvolní pět milionů barelů, zatímco Jižní Korea, Japonsko a Čína oznámí množství a načasování svých vypuštění v pravý čas.

 

„Pořád málo“

Úředníci uvedli, že to bylo poprvé, co USA koordinovaly takový krok s některými z největších světových spotřebitelů ropy. Analytici ale pochybovali, zda to bude mít velký dopad. "Poptávka není dost velká na to, aby srazila ceny smysluplným způsobem, a může se dokonce obrátit proti nim, pokud přiměje OPEC zpomalit tempo, kterým zvyšuje produkci," řekla Caroline Bain, hlavní ekonomka pro komodity Capital Economics.

Ale snaha Washingtonu spojit se s dalšími velkými ekonomikami za účelem snížení cen energií vysílá OPEC a další velcí producenti varování, že musí řešit obavy z vysokých cen ropy, které letos vzrostly o více než 50 %. Ropa OPEC, která zahrnuje velké producenty, jako je Saúdská Arábie a Rusko, na svých měsíčních zasedáních opakovaně odmítla požadavky na čerpání více ropy, což v USA vyvolalo frustraci. "Budeme pokračovat v jednání s mezinárodními partnery o této otázce," řekl v úterý novinářům vysoký představitel americké administrativy. "Prezident je připraven v případě potřeby podniknout další opatření a je připraven využít své plné pravomoci pracující v koordinaci se zbytkem světa."

Carsten Fritsch, analytik Commerzbank, uvedl, že tento krok může vést k tomu, že OPEC přehodnotí svou strategii a dohodne se na zvýšení produkce na zasedání příští týden. "Abychom uvedli věci do perspektivy, 50 milionů barelů odpovídá zvýšení produkce o 1,6 milionu barelů denně po dobu jednoho měsíce nebo o 1 milion barelů denně po dobu sedmi týdnů. To je poměrně významné."

Nicméně Caroline Bain, hlavní komoditní analytička Capital Economics, uvedla, že zveřejnění „není dostatečně velké na to, aby snížilo ceny smysluplným způsobem, a může dokonce selhat, pokud přiměje ropa OPEC zpomalit tempo, kterým zvyšuje produkci“. "Jako takové to vypadá docela symbolicky a politicky motivované," řekla. Dodala, že tento krok "také vypadá trochu netrpělivě" s konsensem mezi analytiky, že pokud společnost bude pokračovat v čerpání další ropy, trh se v prvním čtvrtletí příštího roku přesune do přebytku. To by "přirozeně snížilo ceny ropy," řekla Bainová.

 

 

Zdroje: bbc.com, Unsplash

Nejnovější články