USA vyhlásily diplomatický bojkot zimních olympijských her v Pekingu

Spojené státy americké v pondělí oznámily diplomatický bojkot zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Zatímco američtí sportovci se budou moci stále účastnit, administrativa prezidenta Joea Bidena nepošle na hry žádné oficiální zastoupení vzhledem k zločinům, které se týkají lidských práv.

Spojené státy v pondělí oznámily diplomatický bojkot zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022.

Zatímco američtí sportovci se budou moci stále účastnit, administrativa prezidenta Joea Bidena nepošle na hry žádné oficiální zastoupení vzhledem k „probíhající genocidě v Číně a vzhledem k zločinům proti lidskosti v Sin-ťiangu a také kvůli dalšímu porušování lidských práv“, oznámila novinářům tisková tajemnice Bílého domu Jen Psaki.

Psaki měla na mysli údajné zacházení Číny s ujgurskými muslimy na severozápadním území. To bylo Bidenem i administrativou bývalého prezidenta Donalda Trumpa již dříve prohlášeno za genocidu.

„Sportovci v týmu USA mají naši plnou podporu. Budeme za nimi stát na 100 procent. Budeme jim fandit z domova. Nebudeme ale přispívat k fanfárám her, diplomatické nebo oficiální zastoupení by totiž s těmito hrami zacházelo jako obvykle tváří v tvář hroznému porušování lidských práv a zvěrstvům ze strany Čínské lidové republiky v Sin-ťiangu, a to prostě nemůžeme. Diplomatický olympijský bojkot má velký smysl. Budeme i nadále podnikat potřebné kroky k prosazování lidských práv v Číně i mimo ni," řekla.

Očekávaný krok hned preventivně kritizoval v pondělí mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien. "Je to parodie olympijského ducha, je to politická provokace a urážka 1,4 miliardy Číňanů," uvedl.

"Pokud USA trvá na tom, aby se vydala touto špatnou cestou, tak Čína přijme nezbytná a rozhodná protiopatření," řekl Čao.

Čínskou vládu prezidenta Si Ťin-pchinga odsoudily desítky zemí za její činy v Sin-ťiangu, stejně jako za její zásah proti prodemokratickým demonstrantům v Hongkongu v letech 2019 a 2020.

Nedávno se také Peking dostal pod palbu kritiků po zmizení tenisové hvězdy Peng Shuai, která zmizela poté, co veřejně obvinila bývalého vysokého představitele Komunistické strany Číny ze sexuálního napadení.

Tenisová asociace žen mimo jiné minulý týden oznámila, že okamžitě pozastaví turnaje v Číně a to právě kvůli obavám o zacházení a bezpečnost Peng a ostatních hráček.

 

Zdroje: cnbc.com;freepik

Nejnovější články