Krize v oblasti zemního plynu v Evropě by se mohla prohloubit, protože zaměstnanci v Norsku, které je největším producentem tohoto paliva na kontinentu, v úterý vstoupili do stávky, uvedly odbory, které stávku vedou, agentuře Reuters.
Podle agentury Reuters je asi 15 % norských pracovníků těžby ropy a zemního plynu na moři členy stávkující odborové organizace Lederne. Požadují zvýšení mezd v souvislosti s rostoucí inflací, která v květnu dosáhla 5,7 %, což je podle norské statistické agentury nejvyšší hodnota od roku 1988.
Členové odborů v Lederne minulý týden podle agentury Reuters odmítli navrhovanou mzdovou dohodu. Ostatní odborové svazy v ropném a plynárenském průmyslu v zemi dohodu přijaly a nestávkují.
Stávka v Lederne by mohla prohloubit energetickou krizi v západní Evropě, protože Norsko je největším producentem ropy a plynu v regionu. Podle norského ministerstva pro ropu a energetiku země dodává 20 až 25 % poptávky po zemním plynu v EU a Velké Británii.
Očekává se, že stávka do středy sníží těžbu plynu v Norsku o 13 % a 130 000 barelů ropy, uvedla Norská asociace pro ropu a plyn. Plánovaná eskalace stávky ze strany odborů v sobotu by podle výpočtu agentury Reuters mohla snížit přibližně čtvrtinu norské produkce zemního plynu a 15 % produkce ropy.
Zásoby zemního plynu pro Evropu jsou již omezené
Stávka přichází v době omezených dodávek zemního plynu do Evropy, protože ruský státní plynárenský gigant Gazprom již od minulého měsíce snížil tok plynu do Německa klíčovým plynovodem Nord Stream 1 o 60 % s odvoláním na zastavení zařízení v Kanadě v důsledku sankcí kvůli válce na Ukrajině. Plynovod zásobuje i další evropské země.
Berlín se obává, že se situace může zhoršit po plánované odstávce ropovodu z důvodu údržby od 11. do 21. července. Německý ministr hospodářství Robert Habeck minulý týden uvedl, že po plánovaných pracích nemusí být obnoven tok zemního plynu, což by mělo dopad na skladování pohonných hmot před zimou, kdy se zvyšuje poptávka.
"To samozřejmě není pro EU dobré, protože region se již nyní musí vypořádat s omezenými toky plynovodů z Ruska," napsal v úterý Warren Patterson, vedoucí komoditní strategie ING.
Německo - největší evropská ekonomika - minulý měsíc přistoupilo k druhé fázi svého třífázového nouzového plánu pro dodávky plynu poté, co Rusko zpomalilo dodávky do země. Pokud se situace zhorší, může země začít s příděly zemního plynu v rámci posledního z třístupňového plánu, jak nastínilo německé ministerstvo hospodářství.
V rámci krizového plánu země by byl průmysl první na řadě pro omezení dodávek. Podle německých podnikatelů a odborů by tento krok mohl vést k devastaci ekonomiky a ztrátě pracovních míst.
V pondělí vzrostly futures kontrakty na nizozemský zemní plyn o 10 % v souvislosti se zprávou o stávce v Norsku.
Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com