V USA se ceny nájmů po pandemii opět vracejí do původní výše

Během pandemie nájmy po celé světě a to i v USA klesly – nyní se tam, podobně jako jinde ve světě, navrací zpět do své původní výše a pronajímatelé se tím snaží dohnat své ztráty. To znamená, že mnoho amerických nájemníků bude čekat nepříjemné překvapení v podobě zdražení nájemného.

Během pandemie nájmy po celé světě a to i v USA  klesly – nyní se tam, podobně jako jinde ve světě, navrací zpět do své původní výše a pronajímatelé se tím snaží dohnat své ztráty.

To znamená, že mnoho amerických nájemníků, zejména těch, kteří získali místo za zvýhodněnou cenu v posledním roce nebo dvou, bude čekat nepříjemné překvapení v době obnovení pronájmu.

"Bohužel, mnoho nájemníků dostává nájem ještě vyšší než byla očekávaná hodnota obnovy ceny nájmu a jsou nuceni se přestěhovat," řekla Allia Mohamed, generální ředitelka openigloo, která umožňuje nájemcům v New Yorku kontrolovat pronajímatele.

V celé zemi vznikají nové vyhlášky, aby kontrolovaly zvyšování nájemného. Například v Oregonu je většina zdražení omezena na 7 % plus inflace.

Santa Ana, Kalifornie, schválila v říjnu zákon omezující zvýšení nájemného ve většině budov na ne více než 3 % během jakéhokoli 12měsíčního období a také 80 % změny indexu spotřebitelských cen za rok, podle toho, která hodnota je nižší.  (Tzn. Pokud za rok nedojde k navýšení inflace, nájemné se nemůže zvýšit vůbec.)

Obyvatelé Saint Paul v Minnesotě tento měsíc hlasovali pro program na regulaci nájemného, ​​která rovněž omezí zvýšení na 3 % ročně.

I když mnoho pronajímatelů může při obnově zvýšit nájem o tolik, kolik chce, měli by o tom nájemníky dopředu informovat.

Pronajímatelé v Seattlu jsou například povinni upozornit své nájemníky 180 dní před jakoukoli změnou a většina nájemců ve státě Washington má tuto lhůtu 60 dní

V Seattlu a Portlandu v Oregonu může být pronajímatel požádán, aby zaplatil nájemníkům náklady na stěhování, pokud si nemůžou dovolit zůstat.

Nájmy za rodinné domy raketově rostou. Aby nedocházelo k úplně neomezenému a nekontrolovatelnému navýšení, tak pro tyto účely je tu například Openigloo.com. Pro lepší orientaci má kalkulačku nájemného, ​​která může Newyrorčanům pomoci zjistit, zda by nepřepláceli a mohli sledovat maximální výši pro svou oblast. Podobně funguje i portál Zumper.com.

“Jakkoli můžou být tedy lidé nespokojeni se zvýšeným nájemným, stěhování ve finále nemusí vést k nižším nákladům,” řekl Jay Parsons, viceprezident a zástupce hlavního ekonoma RealPage. Ve skutečnosti, řekl, “zvýšení nájemného  vzrostlo v roce 2021 pouze o jednu třetinu tempa nových pronájmů. Správci nemovitostí běžně naceňují obnovovací leasingy pod částku, kterou by účtovali novému obyvateli," a dodal, že “chtějí ušetřit na takzvaných nákladech na otočku, včetně výměny koberce, malování a čištění.”

Stěhování se jeví jako velmi nákladné a tak i proto se výhledově očekává, že většina obyvatel USA beztak zůstane na svém původním místě ( bude se muset smířit z navýšením nájmu) a žádná velká migrace amerického obyvatelstva se v budoucnu konat nebude. Nicméně zdražení nájmů i tak  americkým nájemníkům brzy velmi zkomplikuje jejich ekonomickou situaci a nejednomu nájemníkovi tím vyčaruje vrásky v jeho tváři.

 

Zdroje: bloomberg.com; cnbc.com; unsplash 

Nejnovější články