Autor: Adam Spáčil

Válka na Ukrajině pravděpodobně vrátila ruskou ekonomiku zpět do roku 2018, ale stále jde o menší pokles, než odborníci očekávali

Válka na Ukrajině vrátila ruskou ekonomiku zpět do roku 2018, uvádí agentura Bloomberg Economics.

Válka na Ukrajině vrátila ruskou ekonomiku zpět do roku 2018, uvádí agentura Bloomberg Economics.

Podle 12 analytiků oslovených agenturou Bloomberg se ruský HDP ve druhém čtvrtletí roku 2022 pravděpodobně meziročně snížil o 4,7 %. Období od dubna do června bylo prvním celým čtvrtletím od 24. února, kdy Rusko vtrhlo na Ukrajinu. Ruská centrální banka odhaduje, že ruská ekonomika se ve druhém čtvrtletí roku snížila o 4,3 %

Ruská ekonomika se pravděpodobně "zbavila čtyřletého růstu a ve druhém čtvrtletí se vrátila na úroveň roku 2018", uvedl podle agentury Bloomberg Economics Russia ekonom Alexander Isakov. Podle Světové banky měla ruská ekonomika v roce 2018 hodnotu 1,66 bilionu dolarů a v roce 2021 hodnotu 1,78 bilionu dolarů.

Podle oficiálních údajů vzrostla ruská ekonomika v prvním čtvrtletí roku 2022 o 3,5 %.

Ačkoli byla ruská ekonomika ve druhém čtvrtletí pod tlakem, pokles byl mnohem menší, než se očekávalo. Analytici oslovení agenturou Bloomberg v období od března do července očekávali, že ekonomika země poklesne přibližně o 9 až 10 %.

Přes rozsáhlé sankce se ruská ekonomika drží lépe, než se očekávalo - i když zpráva Yaleovy univerzity minulý měsíc obvinila Kreml z vybírání údajů, aby prezentoval příznivý pohled na vyhlídky země.

Kreml se však snaží zmírnit dopady obchodních omezení pomocí programů, které podporují rubl a zachovávají pracovní místa, uvedli v červnu analytici pro Insider.

"Očekáváme, že ve čtvrtém čtvrtletí se pokles zpomalí, protože poptávku podpoří volnější měnová politika," řekl Isakov. Ruská centrální banka očekává, že HDP země ve třetím čtvrtletí poklesne o 7 %.

K dosavadní odolnosti ruské ekonomiky přispívá i to, že vývoz energií se drží na uzdě díky omezené globální nabídce, která zvyšuje ceny. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve čtvrteční zprávě uvedla, že Rusko letos stále těží mnohem více ropy, než se očekávalo. Ve skutečnosti Rusko v červenci těžilo více ropy než v květnu a červnu, uvedla IEA.

Kreml se snaží najít alternativní trhy pro své energetické produkty, protože jeho tradiční odběratelé v Evropské unii mají od konce roku 2022 zakázat dovoz ropy. Blok již zakázal dovoz uhlí. Evropské země, včetně Německa a Itálie, se také snaží odvyknout si od ruského zemního plynu.

To znamená, že pro Rusko může být v budoucnu situace mnohem těžší, protože odběratelé energií na trzích, jako je Indie a Čína, budou pravděpodobně tvrdě vyjednávat, což bude mít dopad na příjmy Kremlu, uvádí se ve zprávě Yale.

Evropské embargo pravděpodobně způsobí, že produkce ropy v Rusku klesne v roce 2023 o 20 %, uvádí IEA ve své zprávě. Isakov z Bloomberg Economics uvedl, že očekává, že ruská ekonomika se v roce 2023 kvůli zákazu sníží o další dva procentní body.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články