Vánoce na Filipínách znamenají 4 měsíce oslav

Dokážete si představit, že se někde ve světě slaví Vánoce 4 měsíce? Ano, je to tak. Čtyři měsíce oslav však na Filipínách dávají výrazu „svátky“ zcela nový význam.

Dokážete si představit, že se někde na světě slaví Vánoce 4 měsíce? Ano, je to tak. Čtyři měsíce oslav však na Filipínách dávají výrazu „svátky“ zcela nový význam.

Vánoce se slaví během „ber“ měsíců, jak se tomu na Filipínách říká – tedy září, říjen, listopad a prosinec. Robert Blancaflor, prezident společnosti Robert Blancaflor Group pro pořádání akcí se sídlem v Manile, nám celou situaci vysvětlil: “Vánoce jsou na Filipínách nejdelším obdobím a naše země je slaví nejdéle na celém světě. Dokážete si představit, že by celý národ ochotně sdílel teplo a lásku... tak dlouho? Všude, kam se podíváte, jsou jen čisté Vánoce," řekl Robert Blancaflor, finalista Ernst & Young Podnikatel roku a dodal, že je "rád, že žije v tak radostné zemi. Vánoční horečka začíná 1. září a končí první týden v lednu.”

Maloobchodní prodejny, které vytlačují zboží s vánoční tematikou dříve než v minulosti, jsou v mnoha zemích zodpovědné za takzvané „vánoční horečku“.  Významný rozdíl je v tom, že zatímco jiní tuto praxi odsuzují, Filipínci ji z velké části přijímají.

Dalším faktorem, který přispívá k sezónní náladě je také odhadovaných 2,2 milionu filipínských občanů, kteří pracují v zahraničí, podle filipínského statistického úřadu. Filipínští pracovníci ze zámoří poslali v roce 2020 zpět na Filipíny téměř 30 miliard dolarů, což představuje téměř 10 % celkového hrubého domácího produktu země, uvádí datový datový web Sratista.

Rádia začnou hrát anglické a tagalské vánoční písně v září. To je také doba, kdy se začínají vyvěšovat ozdoby a to včetně vánočních stromků. Festivaly a různé soutěže krásy, jsou sice kontroverzní, ale velmi populární aktivitou na Filipínách. Ty začínají v říjnu.

Náboženství je základem dlouhého svátečního období na Filipínách a země letos slaví 500 let výročí křesťanství ve své zemi.

Podle Stanfordské lékařské fakulty je 92 % lidí na Filipínách křesťany.  Mezi 110 miliony obyvatel se více než 80 % hlásí k římským katolíkům – což je číslo větší než v Itálii.

Podle průzkumu filipínské sociální výzkumné instituce Social Weather Stations z roku 2020 přibližně 88 % Filipínců uvedlo, že jsou velmi nebo středně věřící.

Mnoho z oddaných se zapojuje do tradice Simbang Gabi, devítidenního období masové účasti před úsvitem, které trvá od 16. do 24. prosince, řekl Blancaflor.  Předpokládá se, že tato praxe byla zavedena španělskými misionáři v 17. století.
 

Zdroje: cnbc.com; freepik

Nejnovější články