Velká Británie zvýšila těžbu zemního plynu o 26 %, protože ceny prudce rostou a Evropa hledá úlevu v energetické krizi

Velká Británie letos zvýšila těžbu zemního plynu o 26 %, protože Evropa se potýká s energetickou krizí, kterou podnítilo omezení dodávek plynu ruskými plynovody.

Velká Británie letos zvýšila těžbu zemního plynu o 26 %, protože Evropa se potýká s energetickou krizí, kterou podnítilo omezení dodávek plynu ruskými plynovody.

Jeho výrobci energie zvýšili v první polovině roku 2022 dodávky o 3,5 miliardy metrů krychlových díky vrtání nových polí v Severním moři a omezení odstávek, uvedla ve středu průmyslová organizace Offshore Energies UK.

Od války na Ukrajině zvýšila Velká Británie podle oficiálních údajů dodávky zemního plynu do evropských zásobníků. Kontinent čelí energetické krizi poté, co Rusko omezilo dodávky plynu do regionu, kde se ceny této komodity vyšplhaly na rekordní úroveň.

Evropské vlády se snaží najít alternativu k ruskému plynu. Snaží se získat vše, co je v jejich silách, aby si zajistily dostatek dodávek na chladnější měsíce - včetně Velké Británie, která je relativně malým vývozcem.

Velká Británie měla v létě nadbytek zemního plynu, což znamenalo, že měla zásoby pro své evropské sousedy v záloze, ale tuto zimu tomu tak pravděpodobně nebude. Podle pozorovatelů trhu bude pravděpodobně muset stáhnout dodávky plynu z Norska, aby zvládla zimní poptávku.

Země přerušila veškeré energetické vazby s Ruskem a v červnu z této země nedovezla žádnou ropu, plyn ani uhlí, poznamenala společnost Offshore Energies UK. To zvýší tlak na dodávky.

V Evropě se výrobci elektřiny a průmysloví spotřebitelé odklánějí od plynu, protože jeho cena prudce stoupá. Provozovatelé v Německu, Nizozemsku a Dánsku přecházejí na výrobu elektřiny z uhlí a dokonce na formy přídělového systému, aby se vypořádali s nedostatkem.

Ceny zemního plynu v Evropě letos prudce vzrostly, přičemž nizozemské futures kontrakty na zemní plyn TTF vzrostly od začátku roku 2022 o 300 %. Při poslední kontrole v pátek se nizozemské futures TTF obchodovaly za 321,415 eur (321 USD) za megawatthodinu.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články