Vlajkový fond ARK Cathie Woodové zaznamenal největší měsíční odliv za téměř rok, protože jeho výkonnost nadále klesá

Podle údajů společnosti VettaFi se v odolnosti retailově orientované akcionářské základny fondu Ark Invest začínají objevovat trhliny, protože jeho vlajkový fond zaznamenal největší odliv za téměř rok.

Podle údajů společnosti VettaFi se v odolnosti retailově orientované akcionářské základny fondu Ark Invest začínají objevovat trhliny, protože jeho vlajkový fond zaznamenal největší odliv za téměř rok.

Podle údajů společnosti VettaFi zaznamenal fond Ark Invest Disruptive Innovation ETF v srpnu odliv ve výši 820 milionů dolarů, což je jen o málo méně než v září 2021, kdy činil odliv 939 milionů dolarů.

Tento obrat by mohl znamenat začátek obratu více než rok trvajícího trendu, kdy fond Ark zaznamenal kladný příliv investorů navzdory slabé výkonnosti. Od počátku roku zaznamenal tento vlajkový ETF příliv zhruba 1 miliardy dolarů.

Vedoucí společnosti Ark Invest Cathie Woodová přičítá odolnost investorské základny praxi společnosti Ark, která transparentně prezentuje svůj investiční výzkum a dlouhodobé názory.

"Společnost Ark má letos čistý příliv investorů a myslím, že je to proto, že poskytujeme náš výzkum a náš výzkum je jedinečný. Je to originální výzkum. A snažíme se lidem pomoci pochopit, jak se svět změní během příštích pěti až deseti let a jak rychle se bude měnit," řekla v aktualizačním videu na začátku tohoto roku.

Ale nyní mohou být investoři unaveni z konzistentní nízké výkonnosti kdysi horkého tematického ETF. Od svého vrcholu v únoru 2021 ztratil vlajkový fond Arku 75 %, protože série agresivních zvýšení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému a zvýšené obavy z inflace udělaly velkou paseku v akciích s delší dobou splatnosti, které zatím nejsou ziskové.

Vlajkový fond Arku ztratil od počátku roku 56 %, což je více než dvojnásobek poklesu Nasdaq 100 za stejné období. Z 36 podílů ve vlajkovém ETF společnosti Ark pouze dva dosáhly za poslední rok kladného výnosu: Podle údajů společnosti Koyfin se několik akcií v portfoliu společnosti Ark za poslední rok propadlo o více než 90 %, včetně společností Berkeley Lights a Invitae Corporation, a společnost Ark se nebojí nakupovat ztrátové akcie.

K nevýkonnosti portfolia společnosti Ark přispívá i její vytrvalá snaha zvyšovat expozici vůči nově vznikajícím technologickým akciím, které zažily boom v době největšího rozmachu práce z domova, přičemž jejími dvěma největšími akciemi jsou Zoom Video a Roku. Mezitím fond budoval značné pozice mimo jiné v neověřených biotechnologických firmách Ginkgo Bioworks a Beam Therapeutics.

I přes nedávné odtoky a slabou výkonnost však Ark Invest stále disponuje značnou investiční základnou ve srovnání s ostatními poskytovateli tematických ETF. Vlajkový fond společnosti Ark spravuje aktiva v hodnotě 8 miliard dolarů, což je značná částka i přes jeho značný pokles z vrcholu kolem 28 miliard dolarů na začátku roku 2021.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články